Portfele Bitcoin
Bitcoin jest cyfrowym pieniądzem i jak każdy pieniądz musi być gdzieś przechowywany. Służą do tego… portfele Bitcoin. Dokładnie tak jak zwykłe pieniądze FIAT trzymamy w portfelu – a przynajmniej małe ilości na drobne wydatki – tak samo kryptowaluty trzymamy w portfelach (z ang. Wallet).
Ale czym ten portfel jest? Portfel Bitcoin tak w zasadzie to dwie rzeczy, a raczej ciągi cyferek literek i innych znaków: klucz publiczny i klucz prywatny. Te dwa klucze pozwalają nam dysponować naszymi zasobami wg naszego uznania. Klucz publiczny portfela Bitcoin to jego adres – możemy go podać każdemu bez konsekwencji, koniecznie zaś, jeżeli chcemy by ktoś nam wysłał Bitcoiny. Klucz prywatny zaś jest tajny i nie powinniśmy go nikomu pokazywać. To on pozwala nam dysponować monetami w portfelu Bitcoin.
Portfel Bitcoin jest zatem rzeczą abstrakcyjną, czyli nie można go dotknąć? Otóż można. Istnieją wersję papierowe walletów Bitcoin. Po prostu generujemy swoje klucze na odpowiedniej stronie internetowej (najlepiej offline) i drukujemy je na kartce papieru – można je przechowywać w sejfie lub w jakiejś innej skrytce. Najważniejsze jednak, żeby nie zgubić takich kartek bo bez nich (a konkretniej informacji na nich zapisanych) nie mamy dostępu do portfela Bitcoin.
Czy są jakieś inne portfele Bitcoin? Owszem Bitcoiny można przechowywać na dysku komputera używając oryginalnego klienta Bitcoin Core czy też w portfelach online, czyli serwisach internetowych świadczących usługi przechowywania Bitcoinów. Jest to jednak rozwiązanie o tyle ryzykowne, że powierzamy nasze fundusze stronie trzeciej – w przypadku portfela na kartce tylko my mamy do niego dostęp (oraz ci, którym te kartki udostępnimy). Są też portfele przechowywane w naszej własnej pamięci – generują się losowe słowa, które trzeba zapamiętać. Wtedy to one dają nam dostęp do portfela. Taka metoda jest jednak o tyle ryzykowna, że możemy sobie po prostu zapomnieć i to niekoniecznie na skutek jakiegoś wypadku
Czy istnieje najlepszy portfel Bitcoin? Ciężko to stwierdzić. Istnieje wiele wersji wallet Bitcoin i każda ma swoje wady i zalety, każda jest też dostosowana do innego użytkownika. Nikt nie ukradnie ani nie włamie się nam na sam portfel. Może jednak wykraść dane dostępu (wykraść kartkę z kluczami, włamać się na dysk twardy lub przeprowadzić atak na portfele online). Można też po prostu zgubić wydrukowane klucze, a dyski twarde mogą ulec zniszczeniu. Jednym słowem to czynnik ludzki zawodzi, jednakże zachowując odpowiednie środki ostrożności portfele Bitcoin będą nasze bezpieczną przystanią.