Co to jest Bitcoin?

21 / 02 / 2022

Wiele osób postrzega obecnie Bitcoina jako aktywo inwestycyjne. Warto jednak zainteresować się celem, jaki przyświecał anonimowemu twórcy (lub twórcom) pierwszej kryptowaluty. 

Satoshi Nakamoto, udostępniając światu BTC w 2009 r., chciał przede wszystkim uzyskać oparty na kryptografii pieniądz, który będzie mógł funkcjonować w internecie.

Brak centralnego emitenta

Tym, co odróżnia najważniejszą kryptowalutę od tradycyjnych walut, jest brak banku centralnego lub innego emitenta. Dodatkowo Bitcoin jest zabezpieczony przed inflacją dzięki specjalnemu mechanizmowi, który od samego początku został zawarty w jego kodzie: nigdy nie będzie więcej niż 21 000 000 BTC.

Kryptowaluta odporna na inflację

Odgórnie ustalona ilość waluty nie występuje oczywiście w przypadku fiatów (PLN, EUR, USD), przez co są one nieustannie dodrukowywane. To natomiast prowadzi do ryzyka, że emitent wprowadzi do obiegu na tyle dużą ilość nowych pieniędzy, że obniży to wartość środków znajdujących się w obiegu. Spadek siły nabywczej pieniądza krajowego widać obecnie na całym świecie, co prowadzi do ciągłych podwyżek cen produktów i usług.

W przypadku Bitcoina i wielu innych kryptowalut takie ryzyko nie istnieje. Nie ma możliwości, aby ktoś nagle „stworzył” więcej jednostek danego aktywa. Tym samym BTC jest skutecznie zabezpieczony przed sztucznym obniżaniem siły nabywczej. Warto również pamiętać o dużych ilościach utraconych Bitcoinów (chodzi między innymi o kryptowaluty przechowywane na portfelach, do których właściciele stracili klucze). Nic więc dziwnego, że wiele osób określa najstarszą kryptowalutę mianem waluty deflacyjnej.

Za mało BTC dla milionerów, ale wystarczająco, aby stał się walutą globalną

Wspomniana na początku liczba Bitcoinów ograniczona do 21 milionów stanowi często stosowany argument przemawiający za wzrostami kryptowaluty. Gdyby każdy milioner na świecie chciał mieć w swoim portfelu przynajmniej 1 BTC, to nie starczyłoby ich dla wszystkich. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomimo ciągłego wzrostu wartości kryptowaluty można było nią zapłacić za obiad w restauracji. Jest to możliwe dzięki wprowadzonemu przez twórcę podziałowi. Podobnie jak każda złotówka dzieli się na 100 groszy, tak każdy BTC dzieli się na 100 000 000 satoshi.

Otwarty kod z zabezpieczeniem przed nieuzasadnionymi zmianami

Bitcoin ma otwarty kod (open source), więc każdy, kto dysponuje odpowiednią wiedzą techniczną, może samemu zweryfikować, czy powyższe informacje są prawdziwe. Jednocześnie nie ma ryzyka, że ktoś wprowadzi niekorzystne zmiany w kodzie kryptowaluty. Każda taka poprawka musi najpierw zostać zaakceptowana przez większość użytkowników.

Za niewielką opłatą można w dowolnym momencie przelać kryptowalutę na drugi koniec świata i to niezależnie od tego, jaki jest dzień tygodnia lub pora dnia. To sprawia, że Bitcoin bardzo ułatwia transakcje międzynarodowe. Kryptowalutę można przechowywać na portfelach dostępnych w formie aplikacji lub na sprzętowych urządzeniach. Z każdym rokiem proces korzystania z kryptowaluty staje się coraz prostszy dzięki opracowywaniu nowych rozwiązań. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie, że kryptowalutami powinny się zajmować jedynie osoby o dużej wiedzy technicznej. 

Obecnie wystarczy, że pobierzesz jedną z wielu aplikacji dostępnych na iOS / Android i zasilisz ją Bitcoinami kupionymi w kantorze lub w bitomacie. To wystarczy, abyś mógł zacząć przesyłać BTC znajomym lub zapłacić za internetowe zakupy.

Warto również wspomnieć o tym, że chociaż najstarsza kryptowaluta nie zapewnia pełnej anonimowości, to zdecydowanie zwiększa prywatność transakcji.

Interesuje Cię zakup lub sprzedaż Bitcoin? Sprawdź naszą ofertę wymiany kryptowalut w biurze lub bitomacie.

hello world!