Czym są kryptowaluty?

14 / 03 / 2022

Kryptowaluty to waluty wirtualne, których większość państw na razie nie uznaje za środek płatniczy. Wyjątkiem jest Salwador, który w 2021 r. uznał najważniejszą kryptowalutę (Bitcoin). Nie przeszkodziło to jednak w błyskawicznym rozwoju całego rynku aktywów cyfrowych. W marcu 2022 r. łączna kapitalizacja przekroczyła w dwa biliony dolarów.

Pierwszą i zarazem najpopularniejszą kryptowalutą był Bitcoin (BTC). Według wielu specjalistów adopcja Bitcoina przebiega obecnie szybciej, niż miało to miejsce w przypadku internetu w latach 90.

Definicja kryptowalut

Za definicję kryptowaluty często podaje się rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptografii (blockchain). Inwestorzy postrzegają kryptowaluty jako aktywa cyfrowe, którymi można handlować w kantorach, na giełdach lub między sobą. W przeciwieństwie do akcji kryptowaluty można w dowolnym momencie wycofać z giełdy i przesłać na prywatny portfel. Dzięki temu to użytkownik ma pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi i nie musi się martwić, że rząd lub jakaś instytucja przejmą jego majątek.

Kryptowaluty to coś więcej niż inwestycja

Coraz częściej jednak kupowanie kryptowalut przestaje być postrzegane wyłącznie jako inwestowanie. Dla zwolenników krypto istotne znaczenie ma to, że mogą w ten sposób zabezpieczyć swój majątek i w razie potrzeby łatwo przesłać cyfrowe pieniądze w dowolne miejsce na świecie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wiele kryptowalut ma ograniczoną podaż. Tym samym nie można ich dodrukować, co mogłoby z czasem doprowadzić do spadku wartości. Najlepszym przykładem jest Bitcoin. Już w momencie wprowadzenia tej kryptowaluty w 2009 roku ustalono, że nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów BTC.

Ile jest obecnie kryptowalut?

Wiele osób na pytanie o to, jakie znają kryptowaluty, wskazuje przede wszystkim na Bitcoina (BTC), Ethereum (ETH) i Dogecoina (DOGE). Dużym zaskoczeniem jest dla nich informacja, że wszystkich kryptowalut dostępnych w obiegu jest o wiele więcej. Nawet jeżeli ograniczy się listę do tych projektów, które mają strony internetowe i w ostatnim czasie ktoś rzeczywiście chciał nimi handlować, to spokojnie można wskazać przynajmniej kilkanaście tysięcy różnych kryptowalut. Oczywiście większość z nich nie ma tak naprawdę większej wartości i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z rynkiem aktywów cyfrowych, powinny skupić się na zrozumieniu wspomnianych na początku projektów.

Ze względu na to, że BTC i ETH są na rynku od lat i cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów prywatnych oraz instytucjonalnych, można je uznać za w miarę bezpieczną inwestycję. Nie można jednak zapominać, że wciąż jest to młody rynek, więc należy liczyć się z dużą zmiennością cen.

Znajdź najbliższy kantor kryptowalut lub bitomat

Kantory kryptowalut znajdziesz w największych polskich miastach. Sprawdź listę biur i procedurę wymiany na stronie: https://flyingatom.com/wymiana-btc/ lub listę adresów 41 Bitomatów i ich stan gotówkowy na stronie https://flyingatom.com/bankomaty-bitcoin/.

hello world!