Co to jest blockchain?

18 / 04 / 2022

Każdy, kto zaczyna interesować się kryptowalutami, prędzej czy później trafia na termin “łańcuch bloków” (blockchain). Warto więc zrozumieć, dlaczego ta architektura przechowywania informacji jest wyjątkowa i czym tak naprawdę jest blockchain.

Blockchain to coś więcej niż fundament każdej kryptowaluty. Te zdecentralizowane bazy danych mogą mieć niezliczone zastosowania, przez co interesują się nimi nawet te osoby, które sceptycznie podchodzą do samych kryptowalut.

Ogniwa łańcucha bloków

W zdecentralizowanej bazie danych, jaką jest blockchain, wszystkie transakcje stanowią kolejne ogniwa łańcucha bloków. Dzięki temu można łatwo odnaleźć informacje o każdej transakcji, jaka kiedykolwiek została zrealizowana w ramach danej sieci (przykładem może być pierwszy w historii działający blockchain, który stanowi podstawę Bitcoina).

Najważniejsze zalety technologii blockchain

Dzięki temu, że każdy zainteresowany może uzyskać dostęp do wszystkich transakcji zrealizowanych w obrębie danej sieci, jest ona transparentna i odporna na próby manipulacji. Nawet gdyby ktoś chciał ingerować w sieć, to zmiana zostanie automatycznie odrzucona.

Nowy blok (ogniwo łańcucha) blockchain zawiera informacje o wszystkich transakcjach, które miały miejsce od czasu dodania poprzedniego bloku. Przykładem takiej transakcji może być przesłanie Bitcoinów zakupionych w kantorze na portfel klienta.

Po tym, jak urządzenia utrzymujące sieć i generujące nowe Bitcoiny potwierdzą, że dany blok jest prawidłowy, staje się on kolejnym ogniwem łańcucha, co uniemożliwia wprowadzanie dalszych zmian. Dodatkowo kolejny blok musi być powiązany z blokiem poprzednim.

Chociaż przyjęło się, że pierwsze publiczne zastosowanie technologii blockchain miało miejsce wraz z uruchomieniem sieci Bitcoin i wyemitowaniem pierwszego bloku, to poszczególne elementy tej technologii opisano już we wcześniejszych latach:

  • 1991 r. Stuart Haber i W. Scott Stornett
  • 2000 r. Stefan Konst
  • 2004 r. Hal Finney,
  • 2005 r. Nick Szabo.

Co ciekawe ostatni z nich jest przez wiele osób wskazywany jako twórca Bitcoina, co jednak nigdy nie zostało udowodnione.

Przykładowe zastosowania technologii blockchain

Blockchain to nie tylko sieci, dzięki którym mogą istnieć kryptowaluty. Łańcuchy bloków wykorzystuje się również w bankowości, sektorze opieki zdrowotnej, internecie rzeczy, handlu i transporcie.

hello world!