Weryfikacja tożsamości w FlyingAtom
W minionych miesiącach Parlament Europejski i Rada (UE) uchwaliły m.in. dwa rozporządzenia, które przynoszą znaczne zmiany w zakresie obrotu kryptowalutami (tzw. Rozporządzenie MiCA oraz TFR). Ich zasadnicze skutki obowiązywać będą w Polsce od 2025 roku, do czego musimy się dostosować także my jako kantor wymiany kryptowalut. W ramach Rozporządzenia TFR (2023/1113 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów oraz zmiany dyrektywy (UE) 2015/849) będziemy obowiązani weryfikować tożsamość osób dokonujących transakcji niezależnie od jej kwoty. W szczególności zatem weryfikacja będzie obowiązkowa także dla transakcji poniżej 1000 euro.
Co to oznacza?
Przed dokonaniem transakcji w naszym oddziale lub bitomacie musisz dokonać weryfikacji tożsamości z dowodem osobistym lub paszportem. Weryfikacja jest jednorazowa, choć przepisy dają nam prawo żądania dodatkowych dokumentów w uzasadnionych okolicznościach. Po poprawnej weryfikacji będziesz mógł dokonywać transakcji bez ograniczeń kwotowych. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z tej możliwości już teraz, by uniknąć kolejki po wejściu w życie przepisów i cieszyć się możliwością nieskrępowanego handlu.
W jaki sposób dokonać weryfikacji?
Oferujemy kilka wygodnych sposobów weryfikacji tożsamości, aby dopasować się do Twoich potrzeb:
- W oddziale - możesz udać się do dowolnego oddziału naszej firmy w godzinach pracy, zabierając ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Weryfikacja jest realizowana tego samego dnia, jeśli odwiedzisz nas w dzień roboczy. Pełną listę lokalizacji oddziałów, godziny otwarcia oraz dane kontaktowe znajdziesz w zakładce "Kantor Bitcoin".
- Przy bitomacie - weryfikację tożsamości możesz przeprowadzić bezpośrednio w dowolnym bitomacie FlyingAtom, wybierając opcję „Weryfikacja tożsamości” i postępując zgodnie z instrukcjami. Szczegółową instrukcję korzystania z tej opcji znajdziesz w poradniku: Instrukcja weryfikacji w bitomacie.
- Zdalnie - jeśli chcesz dokonać weryfikacji na odległość, skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące procedury. Możesz to zrobić poprzez:
- Kontakt z naszą infolinią – nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania i wskażą, jak krok po kroku przeprowadzić weryfikację. Numer infolinii: +48535230000
- Formularz kontaktowy – ułatwia szybkie przekazanie zapytania do odpowiedniego działu.
Po uzyskaniu wskazówek otrzymasz szczegóły dotyczące miejsca i sposobu przesłania wymaganych dokumentów oraz danych.
Weryfikacja zdalna trwa zazwyczaj do 24 godzin od momentu dostarczenia kompletu dokumentów o odpowiedniej jakości. Dbaj o czytelność skanów i zdjęć, aby uniknąć opóźnień
Informacja o AML
Flyingatom sp. z o.o. jest podmiotem zarejestrowanym w Rejestrze Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych, prowadzonym przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, pod nr RDWW-108. Prowadzenie działalności polegającej m.in. na wymianie kryptowalut na środki pieniężne i odwrotnie, wymaga wpisu do takiego rejestru, a także spełniania wymogów określonych w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz. U. 2018 poz. 723 ze zm.). Obowiązki te dotyczą każdego podmiotu prowadzącego taką działalność (np. giełdy czy kantoru kryptowalut).
Najważniejsze obowiązki wynikające z tej ustawy przejawiają się w konieczności stosowania przez nas tzw. środków bezpieczeństwa finansowego (art. 33. ust. 1 ustawy AML). Polegają one przede wszystkim na ustalaniu tożsamości osób dokonujących transakcje (art. 34 ust. 1 ustawy AML), a w razie w potrzeby podejmowaniu dalszych czynności wyjaśniających (np. żądanie dodatkowych wyjaśnień lub dostarczenia dokumentów). Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2c) ustawy AML, jeżeli transakcja przekracza równowartość 1 000 euro jesteśmy obowiązani do podjęcia takich środków bezpieczeństwa finansowego, m.in. ustalenia tożsamości. Najnowsze Rozporządzenie TFR w praktyce jednak znosi ten limit, co wiąże się z koniecznością weryfikacji tożsamości niezależnie od kwoty transakcji.
Flyingatom, jako instytucja obowiązana w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11) ustawy AML, posiada wewnętrzną procedurę przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, czyniącą zadość wymogom przewidzianym przez ustawę. Na żądanie klienta kwestionującego uprawnienie do weryfikacji jego tożsamości procedury są udostępniane do wglądu, w niezbędnym zakresie. Wszelkie przetwarzanie danych w związku ze stosowaniem ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jest uprawnione na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO.
Dowiedz się więcej o naszych usługach
Poznaj najczęsciej zadawane pytania.
Skontaktuj się z nami
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-21:00
Znajdź najbliższy kantor
Sprawdź listę naszych biur i wymień swoje kryptowaluty prosto i bezpiecznie.