Bitcoin a prywatność

04 / 05 / 2022

Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby można było założyć nowy portfel BTC, który nie będzie powiązany z imieniem i nazwiskiem, adresem lub innymi danymi. Dodatkowo tworzenie kolejnych adresów będzie wymagało wykonania tylko jednego - dwóch kliknięć.

Z tego powodu wiele osób uważa, że płatności z wykorzystaniem Bitcoina zapewniają zbyt dużą prywatność, co często starają się wykorzystać politycy publicznie krytykujący najważniejszą kryptowalutę i oskarżający BTC o ułatwienie prowadzenia działalności przestępczej.

Przestępcy stawiają na gotówkę

Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że chociaż Bitcoin istnieje już od kilkunastu lat, to wciąż środkiem płatniczym cieszącym się największym zainteresowaniem ze strony przestępców pozostaje gotówka. W tym przypadku nie ma przecież bazy blockchain, na której zostaje ślad po każdej transakcji.

Bitcoin nie zapewnia 100% anonimowości

Dodatkowo, chociaż można łatwo założyć portfel BTC bez podawania jakichkolwiek danych, to trudno wyobrazić sobie aktywne korzystanie z kryptowalut bez zweryfikowania się na jednej z popularnych giełd. Nawet w przypadku kantorów Bitcoin, gdzie użytkownicy kupują lub sprzedają kryptowaluty za gotówkę, przy większych kwotach trzeba przejść weryfikację KYC.

Przesyłając natomiast kupione anonimowo BTC z jednego portfela na drugi, trzeba się liczyć z tym, że transakcja zostanie publicznie ogłoszona i na zawsze zapisana w bazie blockchain. Jeżeli więc ktoś nie korzysta z sieci Tor lub VPN, to dostawca internetu może powiązać jego adres IP. Zamawiając towary przez internet i wybierając “anonimowe płatności” z wykorzystaniem BTC trzeba zawsze podać adres do wysyłki. Alternatywą może być skorzystanie z paczkomatu, jednak do odebrania paczki konieczne jest podanie numeru telefonu, a te w Polsce muszą być rejestrowane.

Dywersyfikacja środków to podstawa

Jak widać, nawet jeżeli użytkownik dba o swoją prywatność, może w pewnym momencie popełnić błąd, przez który ktoś niepowołany będzie mógł powiązać adres portfela z jego osobą i na przykład sprawdzić, ile jest na nim Bitcoinów. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc pomyśleć o dywersyfikacji środków i przechowywaniu ich na różnych adresach.

Kolejnym sposobem na zwiększenie anonimowości jest korzystanie z serwisów, które mieszają BTC lub inne kryptowaluty. Działają one w następujący sposób: środki wszystkich użytkowników trafiają do wspólnej puli, a po wymieszaniu zostają przesłane na adresy podane przez użytkowników.

O ile więc Bitcoin nie jest anonimowy - osobom, które z jakiegoś powodu potrzebują pełnej anonimowości, można polecić na przykład Monero (XMR) - to przy odpowiednim podejściu pozwala cieszyć się zwiększonym poziomem prywatności, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi przelewami bankowymi.

Znajdź najbliższy kantor kryptowalut lub bitomat

Kantory kryptowalut znajdziesz w największych polskich miastach. Sprawdź listę biur i procedurę wymiany na stronie: https://flyingatom.com/wymiana-btc/ lub listę adresów 42 Bitomatów i ich stan gotówki na stronie https://flyingatom.com/bankomaty-bitcoin/.

hello world!