Bitcoin bezpieczeństwo
Bitcoin bezpieczeństwo
Bitcoin jest pieniądzem i jak każdy pieniądz ma swoją wartość – w końcu służy do szybkiego i łatwego przenoszenia wartości. Czy jest on pieniądzem bezpiecznym? Jak najbardziej, jednakże w tej kwestii wiele zależy też od nas jako jednostek i jako społeczności osób wydobywających walutę.
Bitcoin jest oparty o łańcuch bloków z ang. Zwany blockchain. Specyfika tej technologii sprawia, że nie można zmienić transakcji, ani ich modyfikować – jak to ma miejsce w przypadku środków na koncie, które mogą nam zostać zablokowane, a nawet cofnięte. Brzmi nierealnie? Przykład Cypru, gdzie rząd skonfiskował część prywatnych pieniędzy zwykłych ludzi powinien dać sporo do myślenia.
Wracając do kryptowaluty, technologia ta została pomyślana w taki sposób, aby była bezpieczna dla użytkowników i nie podlegała manipulacji. Możliwy jest jednak tzw. atak 51%, który pozwoliłby wydać podwójnie te same Bitcoiny. Do jego przeprowadzenia potrzeba co najmniej połowy mocy sieci. Moc sieci zaś to wszystkie urządzenia, które wydobywają Bitcoiny. Jako, że górnicy (osoby wydobywające Bitcoiny) zrzeszeni są w duże kopalnie, to w praktyce któraś z kopalni musiałaby dysponować więcej niż 50% mocy sieci. Tutaj jednak społeczność jest czujna – udział mocy cały czas jest monitorowany i środowisko nie dopuszcza do takiego stanu rzeczy. Nawet gdyby któraś z kopalni osiągnęła 50% mocy sieci to i tak nie jest w stanie zniszczyć zapisu transakcji i samego Bitcoina.
A jak sprawa wygląda z nami jako jednostkami? Musimy dbać o bezpieczeństwo Bitcoin i portfeli. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem udostępniać nikomu klucza prywatnego, który daje nam możliwość dysponowania środkami. Niewskazane jest również zapisywanie go na dysku twardym komputera, a już na pewno przetrzymywanie go gdzieś na internetowych stronach czy portfelach – może zostać po prostu wykradziony. Trzeba również uważać, aby nośnik na którym zapisaliśmy klucze do Bitcoina nie uległ zniszczeniu lub zagubieniu. Dobrym pomysłem może być utworzenie kilku kopii kluczy i przechowywanie ich w różnych miejscach – jednak z drugiej strony jest ryzyko, że któraś skrytka zostanie zdemaskowana. Bezpieczeństwo Bitcoina oparte jest na jego przełomowym protokole, czujności społeczności i na nas samych, abyśmy nie utracili dostępu do naszych środków.