Bitcoin

08 / 06 / 2017

Bitcoin to coraz bardziej popularny temat. Co chwilę można usłyszeć, iż ta internetowa waluta bije kolejne rekordy cenowe. Jest to prawdą, ale tylko częściową, gdyż aby być precyzyjnym Bitcoin nie jest Internetową walutą. Bitcoin to cyfrowa waluta, tzw. Kryptowaluta. Przedrostek krypto podkresla, iż jest to waluta zabezpieczana matematyką i szyfrowaniem.

Waluta ta została wymyślona w 2009r. przez anonimowego twórcę znanego pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Tak naprawdę do końca nie wiadomo czy była to jedna osoba czy też grupa osób ukrywająca się pod takim pseudonimem. Satoshi wycofał się z projektu, który został przejęty przez innych – znanych już – deweloperów.

Bitcoin działa w oparciu o decentralizację. Aby korzystać z Bitcoin użytkownik musi pobrać odpowiedni darmowy program, który przechowuje kopie całej sieci Bitcoin. To jest właśnie decentralizacja – wszelkie dane nie sa przechowywane w jednym miejscu, jak np. jest to w bankach, ale kopia całości systemu jest dostępna u każdego użytkownika. Jeżeli zatem ktoś próbuje sfałszować swoją, to zostanie to szybko wykryte przez pozostałe kopie. Jest to jeden z powodów, dla których Bitcoin jest tak bezpieczny i popularny.

Oprócz tego dochodzi jeszcze aspekt zapisu danych transakcji. Jest to dość skomplikowany proces naututry informatycznej, jednakże w dużym uproszczeniu gdy jeden blok zostanie zamknięty i rozpocznie się przetwarzanie kolejnego to nie można już wprowadzić zmian do wcześniejszego. Zapisy transakcji grupowane są w tzw. Bloki. Bloki z kolei tworzą łańcuch – gdyż nie można edytować wcześniejszych, ani dopisywać bocznych. Stąd nazwa łańcuch bloków, z ang. Blockchain.

Bitcoin swoją przełomową technologią zyskał wielu zwolenników, którzy propagują go i porównują do wynalazku na miarę koła lub Internetu. Waluta szybko stała się popularna i coraz więcej osób zachciało ją mieć. Tutaj właśnie pojawia się kolejny aspekt, z którego znany jest Bitcoin mianowicie olbrzymie wahania ceny. Duża popularność sprawia, ze coraz więcej osób kupuje Bitcoiny podbijając tym samym cenę. Szybko jednak euforia jest studzona przez spadki. Jednakże w perspektywie długoterminowej Bitcoin jest coraz droższy. Debiutował wart kilka centów, a obecnie wart jest ponad $2000.

hello world!