Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty zyskują na popularności z dnia na dzień i czy nam się to podoba czy nie, szturmem wchodzą do finansowego mainstreamu. Osobom, które nie zgłębiły tematu cyfrowych aktywów i znają jedynie popularne, nie zawsze prawdziwe opinie na ich temat, kryptowaluty kojarzą się często z walutami używanymi do dokonywania szemranych transakcji, możliwością szybkiego zarobku lub przeciwnie - drogą do szybkiej i nieuchronnej utraty wszystkich zainwestowanych środków. W niniejszym artykule postaramy się wytłumaczyć działanie kryptowalut, przybliżymy historię ich powstania, omówimy zastosowania i możliwości inwestycyjne, a także perspektywy rozwoju cyfrowych aktywów na nadchodzące lata.
Definicja kryptowalut
Kryptowalutą nazywa się dowolną formę waluty cyfrowej, wykorzystującą technologię kryptografii do zabezpieczania transakcji. Kryptowaluty różnią się od walut tradycyjnych przede wszystkim tym, że nie posiadają centralnego organu odpowiedzialnego za wydawania, regulację i kontrolę, a używają zdecentralizowanych sieci do rejestrowania transakcji i emisji nowych jednostek danej waluty.
Fundamentem funkcjonowania kryptowalut jest technologia blockchain, czyli rozproszona baza danych, pełniąca rolę normalnie przypadającą wspomnianemu, centralnemu organowi - przechowuje wszystkie informacje dotyczące transakcji.
O czym warto pamiętać - wbrew powszechnym opiniom wyraz “krypto” nie odnosi się do tego, że kryptowaluty są czymś “tajnym”, “ukrytym” czy “niewidocznym” (od greckiego słowa kryptos), a oznacza waluty oparte o technologie kryptograficzne, czyli w dużym uproszczeniu aktywa “zabezpieczone przed niepowołanym dostępem”.
Historia kryptowalut: od cyfrowej waluty do światowego fenomenu
Początek istnienia kryptowalut datowany jest na rok 2009, kiedy to po raz pierwszy światło dzienne ujrzał prekursor wszystkich walut cyfrowych, największa i najpopularniejsza obecnie kryptowaluta - Bitcoin (więcej w materiale “Co to jest Bitcoin?”). Gdy na przestrzeni lat Bitcoin zdobywał coraz większą popularność i ludzie dostrzegli jego niekwestionowane zalety, na rynku zaczęły pojawiać się inne waluty cyfrowe, w początkowej fazie naśladujące po prostu technologią Bitcoina lub będące jego (przeważnie niedoskonałymi) kopiami.
Niemniej jednak wszystkie kryptowluty działają w oparciu o technologię blockchain (zapraszamy do obszernego materiału pt. "Co to jest blockchain?"). Powszechnie nazywa się je “walutami wirtualnymi”, które można wymieniać na waluty fiducjarne (tzw. FIAT’y). lub wykorzystywać we wszelkiego rodzaju płatnościach online.
Obecnie na rynku istnieją tysiące kryptowalut i choć wiele z nich różni się od siebie jedynie nazwą, duża część posiada swoje własne, unikatowe cechy i zastosowania. Największymi i najpopularniejszymi kryptowalutami poza Bitcoinem są: Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Cardano (ADA), Litecoin (LTC), Binance Coin (BNB) czy Dogecoin (DOGE)
Jak działają kryptowaluty i jakie są ich zastosowania?
Jak już wspominaliśmy, kryptowaluty działają na zasadzie zdecentralizowanej sieci (blockchain), czyli rozproszonej bazie danych, służącej do przechowywania informacji dotyczących wszystkich transakcji. W dużym uproszczeniu - blockchain (po polsku “łańcuch bloków) składa się z szeregu bloków, połączonych ze sobą “kryptograficznym łańcuchem”. Każdy blok zawiera informacje o transakcjach dokonanych w określonym czasie oraz specjalny kod/skrót (z ang. hash), który jest unikalny dla każdego bloku. Skrót tworzony jest za pomocą specjalnych algorytmów i służy do potwierdzenia tożsamości bloku (np. sprawdzenia, czy dana transakcja jest poprawna) oraz do umożliwienia połączenia z poprzednim blokiem w łańcuchu.
Kryptowaluty są obecnie używane do wielu różnych celów, jednak ich najbardziej powszechne zastosowania to:
- Dokonywanie transakcji finansowych.
- Przechowywanie wartości.
- Tworzenie nowych aplikacji i usług opartych o technologię blockchain.
- Do zabezpieczania i uwierzytelniania różnego rodzaju dokumentów.
Technologia blockchain, na której opierają swoje istnienie kryptowaluty, jest obecnie coraz częściej wykorzystywana nie tylko w świecie finansów, ale również w wielu innych dziedzinach, np. logistyce, medycynie, ubezpieczeniach czy do katalogowania informacji w obszarze uniwersyteckim. Niezaprzeczalnie blockchain, dzięki swoim bezdyskusyjnym zaletom (m. in. transparentności, bezpieczeństwu, braku potrzeby udziału strony trzeciej) posiada ogromny potencjał rozwoju - w przyszłości możliwe jest wykorzystanie łańcucha bloków do automatyzacji procesów biznesowych, stworzenia usług finansowych nowej generacji czy rozwiązaniu problemów z wykluczeniem cyfrowym mniej rozwiniętych społeczeństw, pozbawionych dostępu np. do obecnego systemu bankowego.
Kryptowaluty a inwestycje: czy są dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy?
Inwestowanie w kryptowaluty może być ciekawą i dochodową formą lokowania kapitału, jednak należy być w tej materii arcyostrożnym i pamiętać, że inwestycje w kryptowaluty wiążą się z bardzo wysokim ryzykiem i na pewno nie są dobrym wyjściem dla każdego. Do zalet inwestowania w cyfrowe aktywa zaliczymy przede wszystkim:
- Możliwość uzyskania dużych zysków w krótkim czasie.
- Niezależność od rządów i instytucji finansowych.
- Możliwość zachowania anonimowości.
- Łatwa dostępność dla każdego.
- Bardzo niskie opłaty transakcyjne - o ile posiadamy wiedzę, jak z nich korzystać.
Niestety inwestowanie w kryptowaluty niesie za sobą duże niebezpieczeństwa i ogromne ryzyko, którego trzeba być świadomym. Najważniejsze z nich to:
- Olbrzymie wahania cen.
- Brak daleko idących regulacji rynku, a w wielu przypadkach brak jakichkolwiek regulacji.
- Ryzyko utraty całego kapitału w bardzo krótkim czasie.
- Trudność w udokumentowaniu strat w oczach organów podatkowych i instytucji finansowych - np. w przypadku oszustwa, ataku hakerskiego.
Perspektywy rozwoju kryptowalut
Kryptowaluty to wciąż młoda i dynamicznie rozwijająca się branża, przez co bardzo trudno jest przewidzieć perspektywy ich rozwoju nawet na kilka lat do przodu, nie mówiąc już o horyzoncie długoterminowym. Choć kryptowalutowi entuzjaści widzieliby pewnie cyfrowe aktywa w roli głównego środka płatniczego na świecie, obecne działania rządów i instytucji finansowych nakazują podchodzić do takiego założenia z dużą dozą ostrożności. Niewątpliwie zastosowanie, nawet w obecnym systemie finansowym, znajdzie technologia blockchain - już teraz rządy budują i testują w oparciu o nią cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC).
Pewnym jest, że większość, jeśli nie 99% istniejących obecnie kryptowalut nie znajdzie żadnego konkretnego zastosowania i za kilka/kilkanaście lat mało kto będzie o nich pamiętał. Z drugiej strony, niektóre kryptowaluty mają szansę stać się dobrym aktywem do przechowywania wartości i mogą znaleźć swoją niszę w obszarze inwestycji obarczonych dużym ryzykiem, ale i szansą na pokaźny zysk w krótkim czasie.
Podsumowanie
Dzięki rosnącej popularności kryptowaluty stają się coraz bardziej rozpoznawalne nie tylko w świecie technologii i finansów, ale także wśród “zwykłych kowalskich”. Choć częstokroć wszystkie cyfrowe aktywa są “wrzucane do jednego wora”, wielokrotnie mocno się od siebie różnią i jedyną cechą wspólną jaką posiadają, jest wykorzystanie technologii blockchain i brak strony trzeciej - emitenta i regulatora.
Mimo wielu zalet, inwestycja w kryptowaluty niesie za sobą również ryzyko. Cechują się niestabilnością, a ich wartość może rosnąć lub spadać w bardzo krótkim okresie czasu, skutkując niejednokrotnie utratą kapitału inwestorów. Jeśli więc planujesz inwestycje w kryptowaluty, to powinna być ona poprzedzona bardzo dokładnym rozpoznaniem tematu i głębokim zapoznaniem się ze wszystkimi ryzykami, jakie za sobą niosą (inwestycje).
Znajdź najbliższy kantor kryptowalut lub bitomat
Jeśli chcesz dokonać zakupy lub sprzedaży kryptowalut to kantory kryptowalut FlyingAtom znajdziesz w największych polskich miastach. Zakupu i sprzedaży kryptowalut takich jak Ethereum, Bitcoin, USDT i USDC dokonasz także w bitomatach. Sprawdź naszą listę adresów Bitomatów.
Źródła:
- Antonopoulos A.M., Mastering Bitcoin. Programming the Open Blockchain, wydanie 2, O’Reailly Media, 2017.
- Drescher D., Blockchain Basics. A Non-Technical Introduction in 25 Steps, Apress, 2017.
- Lewis A., The Basics of Bitcoins and Blockchains: An Introduction to Cryptocurrencies and the Technology That Powers Them (Cryptography, Derivatives, Investments, Futures Trading, Digital Assets, Nft), Mango, Miami 2018.
- Wójcik P., Kabarowski T., Kryptowaluty od zera, Novae Res, Wrocław 2020.