FlyingAtom Chess Open za nami. Szachowe emocje w Lublinie.

24 / 10 / 2022

W weekend 15-16 października Lublin stał się miastem szachowych zmagań. Na starcie FlyingAtom Chess Open stanęło blisko 260 zawodników walczących o zwycięstwo w dwóch turniejowych grupach.

Amatorzy i szachowi mistrzowie

FlyingAtom Chess Open organizowany przez mistrza międzynarodowego Dawida Czerwa pod naszym patronatem przyciągnął na start zarówno wielu początkujących graczy, jak i prawdziwych szachowych mistrzów. Lista zawodników w turnieju A (open) wyglądała imponująco i zapowiadała emocjonująca walkę o puchar i 1000 zł nagrody dla zwycięzcy. W gronie blisko 100 zawodników nie zabrakło jednak osób bez kategorii, dla których był to pierwszy turniej w życiu. I właśnie jedna z takich osób sprawiła wielką niespodziankę w turnieju. Mowa o Pawła Lewkowiczu zawodniku z rankingiem 1000 (1000 to ranking zawodnika bez kategorii szachowej), który prowadził w turnieju po pierwszym dniu, a ostatecznie skończył na znakomitym 6 miejscu. Poza nagrodą finansową udało mu się dzięki temu występowi uzyskać II kategorię szachową (ranking 1800).

Do ostatniej chwili o zwycięstwo rywalizowało trzech graczy, którzy skończyli turniej z wynikiem 6 pkt. na 7 możliwych. O ostatecznej kolejności zdecydował ranking pomocniczy. Zwycięzcą turnieju A FlyingAtom Chess Open został reprezentant Ukrainy Egor Bogdanov.

Klasyfikacja najlepszych zawodników w turnieju A

Rywalizacja w turnieju B była równie emocjonująca. W tej grupie mogli startować zawodnicy z rankingiem do 1600 PzSzach. Oznaczało to, że mogli w niej startować zawodnicy, którzy mają zdobyte już kategorie szachowe oraz szachowi debiutanci. I właśnie Ci drudzy stanowi połowę graczy rywalizujących o puchar. Ostateczna gra o zwycięstwo rozegrała się jednak wśród tych bardziej doświadczonych graczy. Zwycięzcą turnieju został Michał Świsłowski, uzyskując 6,5 pkt.

Klasyfikacja najlepszych zawodników w turnieju B

Pełne wyniki turnieju znajdziecie na stronie https://turniejplanszowki.pl/ lub w serwisie Chessmanager.

Rywalizacja i zabawa

Zwycięzca turnieju w każdej grupie mógł być tylko jeden, natomiast każdy z graczy walczył o uzyskanie jak najlepszego wyniku. Osiągnięte rezultaty pozwoliły na zdobycie aż 77 nowych kategorii szachowych!

W grupach A i B:

  • 1 osoba zdobyła II kategorię szachową
  • 9 osób zdobyło III
  • 32 osoby zdobyły IV
  • 35 osób zdobyło V

Na każdego uczestnika turnieju czekał pamiątkowy medal oraz gadżet od Dawida Czerwa. Czas pomiędzy partiami był wykorzystywany na rozgrywanie partii błyskawicznych z szachowym mistrzem oraz pamiątkowych zdjęć i analiz partii.

W sobotę wieczór spora część uczestników zmagań udała się do jednego z pubów gdzie do późnych godzin trwała zabawa i integracja.

Do zobaczenia za rok?

FlyingAtom Chess Open jest już historią. Cieszymy się, że jako FlyingAtom mogliśmy w niej uczestniczyć i dołożyć swoją cegiełkę do popularyzacji szachów w Polsce. Zachęcamy do śledzenie naszych profili oraz obserwowania Dawida Czerwa bo już myślimy o kolejnej edycji turnieju. Do zobaczenia!

hello world!