Ile kosztuje Bitcoin?

16 / 04 / 2017

Ile kosztuje Bitcoin?

Odpowiedź na pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się oczywista. Z dniem dzisiejszym Bitcoin kosztuje 1205$, w zależności od giełdy, na którą patrzymy cena Bitcoina waha się o około 20$. Ostatnio pojawił się wpis mówiący o tym jak sprawdzać kurs Bitcoina jednak ile wart jest sam Bitcoin?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Wiele osób podnosi zarzut przeciwko Bitcoinowi – ale też i innym kryptowalotom – że nie jest on fizyczny, zatem nie ma wartości. Skoro nie można go zważyć, zmierzyć czy nawet dotknąć to jak można mówić o jego wartości? To jest zasadniczy błąd: przecież istnieje taka dziedzina jak prawo autorskie, które jest silnie chronione. Pomysł na np. książkę rodzi się w głowie autora i choć później zostaje on spisany to jednak już w jego głowie ma pewną wartość.

Nie można zatem powiedzieć, że Bitcoin nie ma wartości i tym samym nic nie kosztuje. Można polemizować co do obecnej ceny Bitcoina. Faktycznie patrząc na historyczny kurs Bitcoina można dostrzec nagłe wzrosty wartości – tzw. bańki spekulacyjnie – gdzie koszt Bitcoina był oderwany od faktycznego stanu rzeczy. Rzeczywistość jednak szybko weryfikowała taką cenę i ta powracała do swojego pierwotnego poziomu.

To ile kosztuje Bitcoin nie jest jedynie kwestią tego ile ludzie chcą za niego zapłacić. Nie należy zapominać, że choć sam Bitcoin jest technologią to jednak kryje się za nim olbrzymia infrastruktura w postaci gigantycznych skupisk (kopalń/pooli) ludzi go wydobywających (górnicy), systemów płatności go obsługujących, giełd na których można go kupić czy też korporacji, które prowadzą badania nad rozwojem tej technologii. Ogromna ilość pieniędzy została zainwestowana w infrastrukturę i rozwój Bitcoina, więc nawet jeżeli dalej są sceptycy uważający, że Bitcoin jest nic nie wart, to chyba nie zaprzeczą, że zainwestowany kapitał prezentuje już pewną wartość?

Bitcoin zatem ma wartość i może ileś kosztować. Zapewne jednak zastanawiacie się ile kosztuje Bitcoin lub ile powinien kosztować konkretnie? Tu sprawa jest już trudniejsza. Naprawdę ciężko ustalić dokładną cenę Bitcoina, gdyż jego kurs charakteryzuje wysoka zmienność. Dodatkowo choć wspomniano wcześniej, że zainwestowano ogromną ilość kapitału, to ciężko jednak stwierdzić czy przekłada się to na cenę Bitcoina rzędu 500$, 1000$ czy 3000$. Obecnie jednak trend Bitcoina jest w dalszym ciągu wzrostowy od blisko dwóch lat, z małymi korektami. Wydaje się zatem, że Bitcoin był niedoszacowany i jego cena stara się nadrobić zaległości. Całkiem jednak możliwe, że spirala się nakręciła i już jesteśmy za punktem równowagi ceny Bitcoina i jego faktycznej wartości. Wskazana jest więc ostrożność w podejmowaniu decyzji co do kupna kryptowaluty. Z pewnością jednak w/w inwestycje w infrastrukturę, które zresztą nie maleją lecz zdają się rosnąć z każdym rokiem, są sygnałem, że z czasem Bitcoin będzie kosztować więcej.

hello world!