Jakie złote monety są najlepsze dla początkujących inwestorów? Sprawdzamy!

04 / 04 / 2023

Rosnąca inflacja sprawiła, że coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, jak bezpiecznie ulokować posiadane oszczędności. Lokaty terminowe są zbyt nisko oprocentowane, aby zapobiegły utracie wartości pieniędzy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że inwestorzy powrócili do złota inwestycyjnego. Zalicza się do niego między innymi monety bulionowe, które są naprawdę bezpiecznym sposobem na ulokowanie zgromadzonych środków finansowych. Na jakie postawić, a także o czym pamiętać, decydując się na ich zakup?

Czym są monety inwestycyjne?

Monety inwestycyjne to monety, które zostały wykonane ze złota o próbie minimum 900. W grupie tej znajdują się wyłącznie te bite po 1800 roku, które są jednocześnie pełnoprawnym środkiem płatniczym w danym kraju. Mówiąc o monetach inwestycyjnych, należy wskazać również kwestię ich maksymalnej ceny. Może ona przekroczyć wartość rynkową złota znajdującego się w monecie nie więcej niż o 80%. Cechą charakterystyczną monet inwestycyjnych jest to, że zawierają one naprawdę dużo cennego kruszcu. Jeśli chcesz je kupić, musisz pamiętać, że nie mają one jednak wartości kolekcjonerskiej.

Dlaczego monety inwestycyjne są dobre dla początkujących inwestorów?

Monety bulionowe bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku początkujących inwestorów. Wszystko dlatego, że każda moneta ma wystandaryzowaną formę. Przekłada się to na ich rozpoznawalność, co znacznie zmniejsza ryzyko bycia oszukanym. Atutem monet jest także ogromna łatwość przechowywania. Również ich transport nie nastręcza większych trudności. Jeśli będziesz chciał je sprzedać, zrobisz to z łatwością.

Czy monety inwestycyjne są drogie?

Monety inwestycyjne produkowane są na naprawdę dużą skalę. Przekłada się to na stosunkowo niską marżę, co oznacza, że ich zakup nie oznacza ogromnego wydatku. Wybierać możesz również wśród monet różniących się wagą. Dostępne są te o wadze 1/25 uncji trojańskiej, a także te, które ważą 1 uncję trojańską. To właśnie te ostatnie są najbardziej popularne. Początkujący inwestorzy powinni pamiętać, że uncja trojańska waży nieco więcej niż zwykła uncja, która jest jednostką miary stosowaną powszechnie w krajach anglosaskich.

Jakie monety bulionowe cieszą się największą popularnością?

Dostępne w sprzedaży monety bulionowe są różne. Do tych najbardziej popularnych zalicza się:

  • Krugerrand. To moneta z Republiki Południowej Afryki. Po raz pierwszy wybito ją w roku 1967. Błyskawicznie zyskała sławę na całym świecie. Jej cechą charakterystyczną jest skład, w którym 91,67% to złoto, zaś pozostałe 8,33% stanowi miedź. To właśnie dlatego każdy Krugerrand ma charakterystyczny czerwony kolor, który sprawia, że moneta ta odróżnia się od innych. Połączenie złota z miedzią przekłada się również na wyjątkową trwałość. To oznacza, że te południowoafrykańskie monety są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Złoty Orzeł. To amerykańska moneta bulionowa, która od roku 1986 bita jest przez Mennicę Stanów Zjednoczonych. Jej cechą charakterystyczną jest gwarancja wydawana przez amerykański rząd, która ma poświadczać zawartość złota. Moneta ta wykonana jest z 22 – karatowego złota, do którego dodawana jest miedź oraz srebro. Jeśli myślisz o zakupie takiej monety, pamiętaj, że dostępna jest ona w czterech wersjach. Możesz postawić na American Eagle o wadze 1/10 oz, ¼ oz, ½ oz oraz 1 oz. Tak, jak inne monety bulionowe, tak również Złoty Orzech jest prawnym środkiem płatniczym w kraju, w którym jest emitowany.
  • Austriaccy Filharmonicy Wiedeńscy. To moneta austriacka, która bita jest od 1989 roku. Jest jedyną monetą bulionową dostępną na rynku, której wartość nominalna została wyrażona w euro. Ciekawostką jest fakt, że jest ona środkiem płatniczym jedynie w Austrii. To oznacza, że nie można zapłacić nią na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli kupisz tą monetę wybitą przed rokiem 2002, nominał będzie wyrażony w szylingach. Do wykonania tej monety wykorzystywane jest 24 – karatowe złoto.
  • Kanadyjski Liść Klonowy. Moneta ta bita jest od 1979, odpowiada za to Kanadyjska Mennica Królewska. Do jej wykonania wykorzystywane jest 24 – karatowe złoto. Obecnie Canadian Maple Leaf uznawany jest za jedną z najbardziej znanych na świecie monet bulionowych. Widnieje na nim nominał 50 dolarów kanadyjskich. Na awersie znajduje się portret nieżyjącej już królowej Elżbiety II, rewers to liść klonowy, któremu moneta zawdzięcza swoją nazwę. Jeśli zdecydujesz się na zakup monety wybitej po 2013 roku, dostrzeżesz na niej również dodatkowy liść klonowy, który wygrawerowany został laserowo.
  • Britannia. To brytyjska moneta bulionowa, która bita jest od roku 1987. Stoi za nią Mennica Królewska. Materiał, który wykorzystany został do wykonania monety różni się w zależności od roku produkcji. Do 2012 roku wykorzystywano 22 – karatowe złoto, do którego dodawano miedź bądź srebro. Od 2013 roku Britannia powstaje z 24 – karatowego złota. To oznacza, że w sprzedaży dostępne są monety różniące się rozmiarami, a także ceną. Tym samym z łatwością znajdziesz taką, która wpisze się w Twoje możliwości finansowe.

Pamiętaj, że dostępne są również złote monety australijskie. Najbardziej znaną jest oczywiście Złoty Kangur. Decydując się na zakup wskazanych monet, możesz mieć pewność, że bezpiecznie lokujesz swoje pieniądze. Kiedy pojawi się konieczność ich sprzedaży, będziesz mógł to zrobić bez żadnego problemu.

Gdzie kupować złote monety?

Jeśli chcesz zainwestować posiadane pieniądze w monety bulionowe, pamiętaj, aby kupować je wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Zawsze wybieraj rzetelnych sprzedawców, którzy oferują produkty certyfikowane i bardzo dokładnie opisane. Dzięki temu możesz mieć pewność, że kupujesz monety autentyczne o określonej wartości. W przeciwnym razie może okazać się, że za niemałe pieniądze kupiłeś po prostu słynne złoto głupców, czyli zwykły tombak.

Inwestycja w monety wykonane ze złota to dobry sposób na uchronienie pieniędzy przed inflacją. Wybór monet jest obecnie tak duży, że z łatwością znajdziesz te wpisujące się w Twoje potrzeby i oczekiwania.

hello world!