Najdroższy różowy diament na świecie sprzedany na aukcji

15 / 11 / 2020

Unikatowy różowy kamień o nazwie „Duch Róży” został sprzedany na aukcji w Genewie za ponad 21 milionów franków, czyli około 80 milionów złotych.

Jak poinformował brytyjski dom aukcyjny Sotheby’s, wyjątkowo rzadki, intensywnie fioletowo-różowy diament został wydobyty w kopalni diamentów przez rosyjską grupę Alrosa w 2017 roku w Jakucji, a jego nazwa pochodzi od rosyjskiego przedstawienia baletowego z 1911 roku. “The Spirit of the Rose” (“Duch Róży”) ma 14,83 karata i jest tylko częścią 28-karatowego diamentu, jaki udało się wydobyć rosyjskim górnikom. – Różowe diamenty jakiejkolwiek wielkości występują w przyrodzie niezwykle rzadko. Tylko jeden procent wszystkich różowych diamentów ma więcej niż 10 karatów – wyjaśnił przed aukcją Gary Schuler z Sotheby’s.

Licytacja rozpoczęła się od 16 mln franków szwajcarskich. Nabywca, który chce pozostać anonimowy, zapłaci 21 mln franków szwajcarskich i prowizję – łącznie 24,4 mln franków szwajcarskich (równowartość 26,6 miliona dolarów lub 101,5 miliona złotych). To najdroższy fioletowo-różowy diament, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji. Wcześniej Sotheby’s  szacował, że może on osiągnąć cenę od 23 do 38 milionów dolarów. Co ciekawe, zwycięzca aukcji złożył ofertę przez telefon. Jego nazwiska nie ujawniono.

Różowe diamenty od dawna są uważane za jedne z najrzadszych kolorowych diamentów. Odkryto je po raz pierwszy w Indiach na początku siedemnastego wieku. Na chwilę obecną są one wydobywane w Brazylii, Republice Południowej Afryki, Tanzanii, Kanadzie, Australii i w Rosji. Około 80% różowych diamentów na świecie pochodzi obecnie z kopalni Argyle w Kimberley w północno-zachodniej Australii. Z rocznej produkcji kopalń wynoszącej 20 milionów karatów jedynie 0,1% jest klasyfikowanych jako różowe diamenty, co świadczy o ich rzadkości.

Kolorowe diamenty uzyskują swój odcień w wyniku zaburzeń chemicznych w ziemi podczas procesu ich formowania. Różowe ziarnistości diamentów wywołane są naturalnym odkształceniem kryształu diamentowego powstającym w trakcie gdy jest pomiędzy ciekłym, a stałym stanem skupienia.

hello world!