Prywatność Bitcoin

25 / 04 / 2017

Prywatność Bitcoin to coś co przyciąga dość sporo osób. Jest to niewątpliwy atut tej waluty w porównaniu do przelewów bankowych takich jak SEPA. Anonimowość w Bitcoinie jest wysoka co niestety było również wykorzystywane w złych celach. Wystarczy tutaj przypomnieć przypadek SilkRoad, czyli internetowej platformy aukcyjnej, na której handlowano między innymi narkotykami. To jednakże jest zmorą każdego pieniądza, w końcu do nielegalnych interesów wykorzystuje się jeszcze bardziej i częściej dolary, euro czy funty.

Prywatność Bitcoin jest bardzo wysoka, ale nie oznacza to, że 100%. Owszem nie wiadomo do kogo należy adres Bitcoin – generowane są one zupełnie losowo, a możliwych kombinacji są setki miliardów. Każda transakcja jednak jest rozgłaszana w sieci, co wydaje się logiczne, gdyż inni muszą potwierdzić, że faktycznie została wykonana. I to właśnie w ten sposób można powiązać osobę z danym adresem Bitcoin poprzez wysyłanie transakcji np. z publicznych kafejek internetowych lub ujawniając nasz adres Bitcoin na jakimś forum internetowym. Stąd już tylko krok do powiązania go z adresem IP, który można dostać od administratora strony czy dostawcy Internetu.

Bitcoin sam w sobie jest wysoce anonimowy i prywatny jednak to najczęściej my sami ujawniamy się nie przez niedbałość. Dla jeszcze większej prywatności zalecane jest stosowanie różnych adresów, co utrudnia śledzenie transakcji. Można też wykorzystać strony internetowe oferujące miksowanie (mieszanie) monet. Trzeba jednak w tym przypadku liczyć się z ryzykiem powierzenia monet stronie trzeciej, na co nie każdy może chcieć się godzić. Z pewnością trzeba być ostrożnym, aby mieć wyższy poziom prywatności Bitcoin

hello world!