Spokój zabija złoto

28 / 11 / 2020

Wyważony wynik wyborów w USA (prawdopodobny prezydent Demokratów i przejęta przez nich Izba Reprezentantów; Republikański Senat) dał rynkom poczucie „statusu quo”, który spowodował wzrost bardziej ryzykowanych aktywów jak akcje i spadek ceny złota. Nastąpiło to, gdy inwestorzy zrealizowali zyski, a cena złota zrobiła techniczną pauzę. Podczas gdy złoto utrzymywało ważne poziomy wsparcia na poziomie około 1850 USD / uncję przez ostatnie cztery miesiące, wczoraj przebiło ten poziom i nadal spada, zbliżając się do 1800 USD / uncję. O poziomach w okolicach 2 000 USD możemy na razie tylko pomarzyć.

Poniższy wykres technicznie prezentuje piękny rajd złota przez 2019 rok i pierwszą połowę 2020. Następnie świat uwierzył, że koronawirusa można pokonać szybką szczepionką i stwierdził, że pora opuścić bezpieczną przystań jaką jest złoto aby wyruszyć po zyski na niebezpieczne wody.

Gorsze prespektywy?

Przyczyn ostatniego spadku ceny złota jest kilka.

Po pierwsze, istnieją trzy podobno skuteczne szczepionki, a najnowsza rewelacja – AstraZeneca odnotowała korzystne wyniki swoich testów.

Po drugie, prawdopodobny prezydent elekt Biden rozpoczął ogłaszanie swojego gabinetu i mianował Janet Yellen sekretarzem skarbu. Jako przewodnicząca Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych przez większą część ostatniej dekady jej akomodacyjna polityka była pozytywna dla ryzykownych rynków. Można więc spodziewać się, że Yellen będzie wspierała ze wszystkich sił rynek akcji.

I wreszcie Administracja Usług Ogólnych ogłosiła Bidena zwycięzcą wyborów prezydenckich i ku pewnemu zaskoczeniu prezydent Trump zgodził się na przejście części swojego zespołu do nowej administracji demokratów w Białym Domu.

Światełko w tunelu?

Chociaż wspomniane wiadomości są negatywne dla złota w krótkim okresie, pojawiły się pewne potencjalne pozytywne katalizatory. Chociaż komunikat Janet Yellen jest pozytywny dla akcji, jak na ironię powinien być również pozytywny dla złota, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo niższych stóp procentowych przez dłuższy okres.

Sezonowa poprawa popytu na złoto w Indiach i Chinach również ma pozytywny wpływ na złoto. Sprzedaż biżuterii w Chinach wzrosła w październiku, ponieważ gospodarka nadal się prężnie podnosi, a ostatnie dane sugerują pozytywną aktywność konsumentów związaną z świętami w Indiach.

Być może obecna wycena na poziomie około 1 800 USD za uncję to tylko czarno piątkowa wyprzedaż? Jeżeli sklepy dają obniżki to dlaczego rynek złota miałby być gorszy?

Finansowy Krytyk

hello world!