Sposoby działania oszustów i ochrony przed oszustwami

06 / 12 / 2022

W jaki sposób działają oszuści?

Sposób 1: Telefon od “Maklera/Bankiera”

Oszust może zadzwonić do Ciebie i przedstawić się jako pracownik banku, funduszu lub biura maklerskiego. Prawdopodobnie będzie mieć wyraźny wschodni akcent. Będzie twierdzić, że sztuczna inteligencja handlowała kryptowaluty na giełdzie w Twoim imieniu, gdyż kiedyś dokonałeś rejestracji na jakimś portalu. Może też po prostu oferować ogromne stopy zwrotu.

Może dysponować większością twoich danych osobowych takich jak mail, telefon, imię i nazwisko a nawet adres. Wszystko z powodu licznych wycieków baz danych np. z oficjalnego sklepu Ledger. Będzie oferować wypłatę znacznej kwoty pieniędzy, ale konieczna jest z Twojej strony „przedpłata”. Uzasadni to koniecznością „potrącenia podatku” i zaleci byś Ty wpłacił kryptowaluty na wskazany przez niego adres (nr rachunku). Tu kontakt się urwie lub proceder będzie powtórzony (np. potrzebna jednak wyższa przedpłata).

Sposób 2: Telefon od “Kochanka/Arabskiego Księcia”

Oszust nawiąże z Tobą intymną relację, by po czasie prosić cię o pomoc finansową. Ofiarami oszustwa są zwykle starsze kobiety. Będzie kontaktować się z tobą zwykle przez WhatsApp bądź Telegram, zapewniać o miłości do Ciebie. Często także będzie twierdził, że jest bogatym księciem/szejkiem. Poprosi o wpłatę kryptowalut na podany przez niego adres (nr rachunku). Uzasadni to trudną sytuacją osobistą, chęcią przyjazdu do Ciebie, stanem zdrowia itp.

Sposób 3: Telefon od “Wnuczka lub Kolegi Wnuczka”

Oszust zadzwoni do Ciebie podając się za Twojego wnuka, bądź za kolegę Twojego wnuka, któremu wnuczek przekazał Twój numer. Będzie prosił o przesłanie mu gotówki, gdyż coś się stało/ma kłopot lub jest za granicą lub potrzebuje pilnie na operację nerki itp. Nie może zrobić przelewu bankowego, bo nie chce by dowiedzieli się o tym rodzice. Poprosi Cię o kupienie kryptowalut i wysłanie ich na adres (nr rachunku), który on Ci wskaże.

Sposób 4: Telefon od “Policjanta, funkcjonariusza CBŚ, ABW”

Oszust zadzwoni do Ciebie. Może podać za funkcjonariusza policji lub agenta służb. Nakaże Ci przesłanie Twoich kryptowalut na wskazany przez niego adres w celu „sprawdzenia autentyczności”. Uzasadni to podejrzeniem popełnienia przestępstwa, np. „kryptowaluty pochodzące z handlu narkotykami, ludźmi czy prostytucji”.

Sposób 5: Przesyłka do opłacenia

Skontaktuje się z tobą „pracownik służby celnej” lub sprzedawca. Nakaże zapłatę znacznej kwoty za Twoją przesyłkę, którą zamówiłeś (np. z AliExpress, Allegro). Uzasadni to zatrzymaniem jej na granicy z powodu braku stosownych opłat. Zaleci zapłatę w kryptowalutach na wskazany przez niego adres (nr rachunku).

Jak chronić się przed oszustami?

Nie wysyłaj kryptowalut w powyższych sytuacjach!

Nigdy nie kupuj i NIE WYSYŁAJ kryptowalut na czyjś adres, chyba że jesteś w 100% pewien/na co robisz.

Transakcji kryptowalutowej NIE MOŻNA COFNĄĆ!

Kryptowaluty powstały jako projekt w całości zdecentralizowany, czyli taki gdzie nie ma „szefa”. W związku z tym nie ma nikogo kto mógłby cofnąć/anulować raz wysłaną transakcję.

Wysyłaj kryptowaluty tylko na WŁASNE adresy!

Jeżeli podasz nam do wysyłki czyjś adres kryptowalutowy (nr rachunku), to nie ma technicznej możliwości anulowania takiej transakcji później, gdyby okazało się, że padłeś/aś ofiarą oszustwa.

Co to jest WŁASNY adres kryptowalut?

To taki adres, do którego jedynie TY posiadasz klucz prywatny. Nie jest więc adresem własnym adres na giełdzie, na blockchain.com czy też adres, który ktoś ci podał. Jeżeli ktoś pozna Twój klucz prywatny, to taki adres własny również nie jest już bezpieczny. Przenigdy nie dziel się kluczem prywatnym z nikim!

Co to jest KLUCZ PRYWATNY?

Jeżeli nie wiesz co to jest klucz prywatny, to powinieneś nauczyć się jeszcze sporo o kryptowalutach, gdyż łatwo będzie Cię oszukać.

hello world!