Sprawa polska

30 / 05 / 2018

Rok 2017 był znakomity na rynkach kryptowalut i dotknęło to także Polski. Bitcoin trafił w ogólnopolskich mediów, a o kursie, wirtualnych walutach oraz technologii Blockchain rozmawiano w wielu polskich domach. Wraz ze wzrostem wartości rosła świadomość w społeczeństwie, czym są kryptowaluty i w jaki sposób działają. Niestety dla polskich władz oraz banków popularność kryptowalut nie była na rękę.

Pod koniec roku banki zaczęły wypowiadać umowy polskim podmiotą, NBP przeprowadziło kampanię oczerniającą kryptowaluty, a rząd wydał niekorzystne dla osób handlujących interpretacje podatkowe. Od tamtej pory sytuacja nie uległa poprawie. Mimo protestów środowiska oraz zapowiedzi zmian i pierwszych rozmów, cały czas kryptowaluty znajdują się pod ostrzałem. Doprowadziło to do sytuacji, w której polskie giełdy i kryptowaluty zaczęły opuszczać Polskę. Ostatnio decyzję o przeniesieniu na Maltę podjęła największa polska giełda.

W całej tej trudnej sytuacji dla podmiotów działających w polskiej branży kryptowalut optymizmem może napawać postawa społeczności. Zorganizowane protesty, odpowiedzi na oczerniające kampanie, a to wszystko z dużą dawką humoru i ironii. W ostatnich dniach polskie środowisko Blockchain i kryptowalut połączyło siły i wspólnie chce tworzyć Izbę Gospodarczą Blockchain i Nowych Technologii. Izba Gospodarcza jest instytucją, która otwiera wiele możliwości podczas procesów legislacyjnych i obrony interesów podmiotów działających w branży. Może to być milowy krok w stronę regulacji i normalizacji sytuacji związanej z kryptowalutami w Polsce.

hello world!