Złote monety bulionowe – dlaczego warto je kupić?

31 / 01 / 2021

Monety inwestycyjne to oprócz sztabek najlepszy sposób na ulokowanie środków w fizycznym złocie.

Historia wielokrotnie pokazuje, że w czasach kryzysu wielu inwestorów decyduje się na bezpieczną przystań dla swojego kapitału. Nie inaczej jest i teraz, podczas pandemii. Warto jest więc w obecnych okolicznościach przynajmniej rozważyć zakup złotych monet inwestycyjnych.

O wartości złotych monet bulionowych świadczy ilość zawartego w nich złota. Dzięki temu, stanowią one atrakcyjną alternatywę dla trudnych do przechowywania sztabek. Łatwiej jest je również zweryfikować pod kątem autentyczności. Każda złota moneta bulionowa zawiera takie informacje, jak waga, rodzaj i próba kruszcu oraz rok produkcji. Zazwyczaj monety bulionowe zawierają 99,99% złota, choć na rynku występują również monety z mniejszą ilością kruszcu. Pamiętajmy, że kupując złotą monetę bulionową 1-uncjową mamy gwarancję, że płacimy za kruszec w cenie niemal równej notowaniom w Londynie i przy sprzedaży również otrzymamy za tą monetę równowartość 1 uncji londyńskiej. Co istotne, przy sprzedaży nie będzie miało znaczenia czy mamy 1-uncjówkę sprzed 2 lat, czy sprzed 30 lat. Należy pamiętać, że przy zakupie złota czy monet powyżej równowartości 15 tysięcy euro sprzedawca jest zobowiązany zgłosić taką transakcję do GIIF Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej.

Najsławniejsza, najbardziej ceniona i zarazem najstarsza moneta bulionowa to południowoafrykański Krugerrand. Jej pierwsze egzemplarze wybito w roku 1967, a od tego czasu jej łączny nakład przekroczył już 60 milionów sztuk. Inne, równie popularne monety bulionowe to Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur i Orzeł Bielik. Można je kupić na rynku wtórnym – w lokalnych sklepach numizmatycznych, u jubilerów, na aukcjach internetowych, a także u dealerów złota inwestycyjnego, którzy dają gwarancję zakupu autentycznej monety. Jeśli ktoś nie ufa działającym w Polsce firmom, może bez problemu kupić monety bulionowe również za granicą. Warto wiedzieć, że większość dystrybutorów daje spore rabaty przy zakupie większej ilości monet.

hello world!