Złote monety vs sztabki. Co lepiej kupić? Porównujemy i sprawdzamy

28 / 02 / 2023

Coraz więcej osób szuka bezpiecznego sposobu na ulokowanie posiadanych oszczędności. Strach przed utratą ich wartości, a także zaskakująco niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawiają, że zastanawiamy się nad innym rodzajem inwestowanie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że rosnącą popularnością cieszy się inwestowanie w złoto. Okazuje się, że zakup monet czy złotych sztabek to świetny sposób na to, aby uchronić się przed szalejącą inflacją. Złoto jest odporne na zawirowania polityczne, gospodarcze, a jego historia najlepiej pokazuje, że nawet w dobie poważnych kryzysów jego wartość nie spada. Co wybrać, chcąc inwestować w złoto: monety czy sztabki?

Co jest bardziej bezpieczne – złote monety czy sztabki?

Wiele osób zadaje pytanie jakie złote produkty najlepiej kupić, koncentrując się przede wszystkim na perspektywie bezpieczeństwa transakcji. Decydując się na złote monety, pamiętaj, że najczęściej trafią one do Ciebie w stanie surowym. To oznacza, że nie będą znajdowały się w zintegrowanym z nimi opakowaniu. To sprawia, że ocena autentyczności monety jest zdecydowanie prostsza. Sztabki najczęściej sprzedawane są w specjalnych opakowaniach, co nieco utrudnia ich oględziny. Jeśli chcesz ograniczyć do minimum ryzyko związane z takim zakupem, monety będą na początek lepszym wyborem. Pamiętaj, że inwestycja w złoto to coś więcej niż zakup biżuterii. Złoto na prezent w tym przypadku nie sprawdza się najlepiej. Niektórzy zastanawiają się również co lepsze: złoto fizyczne, czy papierowe. Odpowiedź jest jedna: zdecydowanie bezpieczniejsze jest fizyczne.

Jeśli zastanawiasz się, jakie metale szlachetne warto rozważyć w najbliższym czasie, pamiętaj, że złoto to bardzo dobry wybór.

Sztabka czy moneta – co bardziej opłaca się kupić?

Złoto a inflacja to temat, który rozgrzewa inwestorów. Okazuje się, że to właśnie ten kruszec bardzo dobrze chroni przed skutkami inflacji, zapobiegając spadkowi wartości oszczędności. Jeśli myślisz o tym, aby zainwestować posiadane pieniądze właśnie w złoto, z pewnością zastanawiasz się co bardziej opłaca się kupić: sztabki czy monety. Pamiętaj, że sztabka będzie zawsze wiązała się z mniejszym wydatkiem. Decydując się na zakup monety o dokładnie takiej samej masie, zapłacisz więcej. Różnice mogą być naprawdę duże – zdarza się, że wynoszą nawet kilka procent. W tej branży jest to naprawdę bardzo dużo. Wiele osób zapyta w tym miejscu, z czego wynika taka różnica. Okazuje się, że produkcja sztabek jest zdecydowanie prostsza. Najczęściej mają one prosty kształt. Z monetami jest zdecydowanie inaczej. Jeśli chcesz być doświadczonym inwestorem z dużą wiedzą, warto, abyś wiedział, czym jest ETF na złoto.

Co ma lepszy spread – sztabki czy monety?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy lepiej zainwestować w złote monety, czy sztabki, musisz wiedzieć, jak kształtuje się spread w obu tych przypadkach. W przypadku sztabek mamy do czynienia z minimalnym narzutem produkcyjnym. To przekłada się na zdecydowanie mniejszy spread. Pod tym względem monety inwestycyjne wypadają zdecydowanie gorzej. To właśnie dlatego największe transakcje prawie zawsze dokonywane są nie w monetach, a właśnie w sztabkach. To również w nich odbywa się wymiana złota fizycznego między bankami.

hello world!