FlyingAtom wygrywa z Krajową Administracją Sądową

28 / 06 / 2019

Pod koniec marca ubiegłego roku, jak wiele innych podmiotów z branży kryptowalut otrzymaliśmy pismo z Krajowej Administracji Sądowej z żądaniem przekazania danych o naszych klientach oraz dokonywanych transakcjach.

KAS zabiegała dokładnie o przekazanie:

  • Dane osobowe użytkowników
  • Dane mailowe, nr rachunków bankowych, dane użytkowników niezweryfikowanych
  • Informacji odnośnie historii wymiany kryptowalut, zasileń rachunków
  • Wskazanie użytkowników, którzy wykonywali wypłaty z bankomatów bez użycia kart, z podaniem dat transakcji
  • Określenie adresów użytkowników wraz z ich oznaczeniem
  • Adresu kryptowalutowego giełdy
  • Zestawienie transakcji w powiązaniu z adresami użytkowników giełdy oraz adresami odbiorcy jak i nadawcy danej transakcji

Wszystkie działania jak można się dowiedzieć z dokumentu, powinny zostać wykonane w przeciągu 7 dni i są związane z „działaniami analitycznymi, prognostycznymi i badawczymi”.

Gdy tylko otrzymaliśmy to wezwanie, widzieliśmy, że będziemy walczyć. Co prawda nie dokonujemy wielu transakcji powyżej limitu 15 000 euro, powyżej którego musimy przeprowadzać pełną weryfikację klienta, a każdy klient jest dla nas tak samo ważny. Od samego początku mieliśmy wrażenie, że urząd nadużywa swojej pozycji, dlatego odwołaliśmy się od otrzymanego pisma.

Tutaj nastąpiła wymiana szeregu pism pomiędzy FlyingAtom a urzędami, która finalnie skończyła się rozprawą  przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Na rozprawie 25 lutego 2019 sąd przychylił się do skargi naszej skargi i uchylił postanowienie o przekazaniu informacji, o jakich wnosił KAS.

Jest to bardzo ważny wyrok, nie tylko dla naszej firmy. Pokazaliśmy, że firmy z branży kryptowalu mogą walczyć o swoje oraz dbać o to aby urzędy nie nadużywały swojej pozycji i traktowały nas zgodnie z prawem.

Dokładnie o całej sprawie można przeczytać na stronie Bithub.pl

hello world!