Jakie formy srebra inwestycyjnego najlepiej wybrać? Poradnik

30 / 11 / 2023

Istnieje wiele sposobów inwestowania w srebro, dlatego nie jest to zaskakujące, że często trudno jest określić, która opcja jest w danym momencie najlepsza. Zwłaszcza, jeśli jest się początkowym inwestorem. Wiele będzie zależeć od Twojego budżetu i motywacji do inwestowania w ten kruszec. W poniższym poradniku omawiamy niektóre z dostępnych form srebra inwestycyjnego, na podstawie czego możesz ułatwić sobie podjęcie decyzji dostosowanej do Twojego budżetu i potrzeb.

Srebrne sztabki – inwestycja warta rozważenia

Jedną z popularnych form inwestowania jest zakup fizycznych sztabek czystego srebra bulionowego. Zakup sztabek srebra pozwala na posiadanie dużej ilości metali szlachetnych w stosunkowo małej, kompaktowej obudowie, którą można następnie bezpiecznie i dyskretnie przechowywać w domu lub w bezpiecznym magazynie.

Biorąc pod uwagę niższe koszty produkcji, sztabki srebra będą zwykle dostępne po niższych cenach niż monety, dlatego mogą okazać się bardziej opłacalną inwestycją. Jeśli szukasz więcej informacji na temat porównania tych dwóch rozwiązań – sprawdź nasz artykuł: “Srebro inwestycyjne – kupować sztabki, czy monety?”, gdzie rozważamy różne scenariusze.

Srebrne monety – dobry wybór dla inwestora

Srebrne monety to kolejny niezwykle popularny sposób inwestowania w fizyczne kruszce. Rządy, mennice i banki centralne na całym świecie emitują srebrne monety bulionowe, często określane jako prawny środek płatniczy. Nic więc dziwnego, że taka forma inwestycji mocno przyciąga uwagę zarówno inwestorów, jak i numizmatyków.

Jakie srebrne monety warto mieć w swoim portfelu inwestycyjnym?

●  1 uncja srebra Wiedeński Filharmonik

●  Arka Noego 1 uncja srebra

●  Amerykański Orzeł 1 uncja srebra (również w nowym designie)

●  1 uncja srebra Britannia

●  1 uncja srebra Liść Klonowy

Chociaż premie za srebrne monety są zwykle wyższe niż w przypadku sztabek, posiadanie monety uznawanej na arenie międzynarodowej i wspieranej przez określony rząd lub bank centralny niesie ze sobą potencjalne korzyści.

W razie potrzeby może być łatwiej znaleźć osobę, która kupi od Ciebie na przykład srebrną Britannię, niż sztabkę, która może być trudna do sprawdzenia niewprawnym okiem. Ze względu na misterne detale moneta jest trudniejsza do sfałszowania niż sztabka. Rzadkie lub szczególnie interesujące monety mogą również wzbudzić zwiększony popyt ze strony kolekcjonerów monet. Może to czasami skutkować sprzedażą monet po cenach znacznie wyższych niż ich wartość w sztabkach.

Fundusze ETF na srebro – co warto wiedzieć?

Istnieją również pewne instrumenty inwestycyjne, które w ogóle nie wykorzystują metalu fizycznego. Chodzi o produkty ze srebra będące przedmiotem obrotu na giełdzie, takie jak fundusze ETF na srebro, które zaprojektowano tak, aby umożliwić inwestorom czerpanie korzyści z wahań ceny srebra bez konieczności posiadania srebra w sposób namacalny.

Chociaż jest to wygodniejsze i zwykle tańsze niż posiadanie fizycznego srebra, biorąc pod uwagę niższe składki i problemy z przechowywaniem –  musisz mieć świadomość, że absolutnie nie oferuje takich samych korzyści jak inwestycje w fizyczne kruszce. Jeśli większość inwestorów w złoto szuka bezpiecznej przystani lub aktywów, które utrzymają swoją wartość, przechowywanie pieniędzy w aktywach, które w rzeczywistości nie mają żadnej wartości wewnętrznej, nie ma większego sensu.

Pomimo tego, że opiera się na cenie metali szlachetnych – fundusz ETF na srebro jest podobny do akcji lub inwestycji w instrumenty pochodne, ponieważ jest niczym więcej niż uznaniem długu, a nie materialnym składnikiem aktywów o wartości wewnętrznej. Przy tego rodzaju inwestycjach po prostu jest naprawdę mało prawdopodobne, aby inwestor decydujący się na fundusze ETF na srebro odzyskał kwotę zbliżoną do początkowych nakładów.

Srebro próby 999 – dlaczego warto?

Teraz, gdy masz już przekonanie, że srebro w fizycznej formie to forma najbardziej pożądana – warto pójść o krok dalej i lepiej poznać topowy wybór w zakresie srebra. Srebro 999, bo o nim mowa – to forma srebra o wysokiej czystości.

Srebro 999 – jaki jest skład tego kruszca?

●  aż 99,9% srebra,

●  tylko 0,1% zanieczyszczeń.

Takie proporcje czynią ten wybór jedną z najczystszych form srebra dostępnych na rynku. Co więcej, znane ze swojego połysku i doskonałej przewodności, srebro 999 jest szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, od elektroniki po medycynę. Dla inwestorów korzyści ekonomiczne z inwestycji w srebro 999 obejmują jego potencjał jako zabezpieczenia przed inflacją i dewaluacją waluty, a także jego potencjał w zakresie inwestycji długoterminowych. Dodatkowo włączenie srebra 999 do portfela inwestycyjnego może zapewnić dywersyfikację i równowagę w stosunku do innych inwestycji, takich jak akcje i obligacje.

Oczywiście przed inwestycją w srebro 999, tak jak w przypadku każdej innej formy tego metalu – należy wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko i wady, takie jak zmienność na rynku srebra oraz koszty związane z magazynowaniem i transportem. Ogólnie rzecz biorąc, zrozumienie właściwości i potencjalnych korzyści srebra 999 może być przydatne dla inwestorów chcących zdywersyfikować swoje portfele i chronić się przed niepewnością finansową.

Korzyści z inwestowania w fizyczne formy srebra

Istnieje wiele powodów, dla których inwestorzy decydują się na inwestycję w fizyczne srebro, takie jak monety lub sztabki – zamiast innych form. Spójrzmy na kilka przykładowych argumentów, które ostatecznie przemawiają za tym wyborem.

Inwestowanie w fizyczne srebro próby może pomóc zdywersyfikować Twój portfel. Jest to aktywo materialne, które może stanowić zabezpieczenie przed inflacją i zmiennością rynku. W czasach niepewności gospodarczej srebro w formie sztabek lub monet może działać jako aktywo bezpiecznej przystani. Historycznie rzecz biorąc, srebro było obok złota z powodzeniem wykorzystywane jako zabezpieczenie przed inflacją. Kiedy inflacja rośnie, wartość waluty papierowej maleje, ale wartość srebra ma tendencję do wzrostu. To sprawia, że srebro jest popularną inwestycją w okresach wysokiej inflacji.

Fizyczne srebro – jedyny dobry wybór!

Dla inwestorów poszukujących inwestycji, która nigdy nie straci na wartości i która może gwałtownie wzrosnąć w przyszłości, istnieje tylko jeden sposób inwestowania w srebro – jego fizyczna forma. Jedyną alternatywą dla srebra w sztabce lub monetach może być złoto, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat sprawdź artykuł: “W co lepiej zainwestować w złoto czy srebro”, a znajdziesz odpowiedź dostosowaną do swoich możliwości i wymagań.

W końcu głównym powodem, dla którego ludzie inwestują w metale szlachetne, jest ich zdolność do przeciwstawienia się inflacji lub kryzysowi gospodarczemu. Dlatego bez względu na to, czy jesteś początkującym inwestorem, czy siedzisz w temacie od dawna – do zapamiętania jest to, że jedyną metodą inwestycji, która gwarantuje, że będziesz mógł skorzystać z tej unikalnej cechy – jest zakup fizycznego metalu, a później trzymanie go dosłownie i całkowicie pod swoją pełną kontrolą. 

hello world!