Dylemat inwestora – jak sprzedać lub kupić kryptowaluty?
Wstęp
Zakup kryptowalut to temat, który interesuje coraz większą rzeszę osób, w tym tych, dla których dotychczas kryptowaluty stanowiły synonim szemranego, niejasnego zjawiska z pogranicza legalności lub piramidy finansowej/oszustwa.
W niniejszym materiale udowodnimy, że kupna kryptowalut nie należy traktować jako czegoś skomplikowanego i wymagającego umiejętności technicznych, wykraczających poza całkowicie podstawowe aspekty korzystania z telefonu komórkowego czy karty kredytowej. Choć obecnie istnieje bardzo wiele metod na zakup kryptowalut, poniżej przedstawiamy dwa najpopularniejsze i najbardziej powszechne z dostępnych sposobów.
1. Zakup kryptowalut w kantorze za FIAT
Pierwszym sposobem, na którym się skupimy, jest kupno Bitcoina w kantorze za waluty fiducjarne (FIAT – złotówki, dolary, euro itd.). Cały proces nie różni się specjalnie od tradycyjnej wymiany/kupna danej waluty w kantorze, z jaką wszyscy prawdopodobnie mieliśmy choć raz do czynienia. Jedyna różnica tkwi w sposobie, w jaki otrzymujemy zakupioną walutę – w tym wypadku walutę cyfrową (kryptowalutę). Po zaakceptowaniu kursu i ustaleniu ilości danej kryptowaluty, bystała się naszą własnością, musimy podać firmie zarządzającej danym kantorem adres portfela, na który chcemy otrzymać zakupione kryptowaluty.
Jak nietrudno się domyślić, w przypadku sprzedaży kryptowalut w kantorze stacjonarnym, należy odwrócić cały proces – gdy wysłane przez nas kryptowaluty trafią na portfel kantoru, osoba obsługująca wypłaci nam gotówkę/ich równowartość w wybranej przez nas walucie fiducjarnej (FIAT).
1.1. Zalety
Do najważniejszych/kluczowych zalet zakupu kryptowalut w kantorze stacjonarnym za pomocą walut fiducjarnych (FIAT) zaliczymy:
- Prostota. Takie rozwiązanie nie wymaga od nas korzystanie z niejednokrotnie trudnych do opanowania platform internetowych, które z kolei wymagają założenia konta, a co za tym idzie przejścia skomplikowanej rejestracji.
- Bezpośredni kontakt z obsługą. Transakcje w kantorach charakteryzują się możliwością bezpośredniego kontaktu z pracownikiem, który może udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania i rozwiać potencjalne wątpliwości – zwłaszcza w przypadku osób początkujących, które pragną postawić swoje pierwsze kroki w świecie kryptowalut.
- Uniknięcie nagłych fluktuacji cenowych. Skorzystanie z kantoru pozwala na kupno kryptowalut za ustaloną wcześniej cenę i uniknięcie sytuacji, w której kurs danego aktywa ulega nagłej, znaczącej zmianie w czasie dokonywania internetowej transakcji.
- Bezpieczeństwo. Kantory stacjonarne (mowa o sprawdzonych firmach) dają pewność co do bezpieczeństwa transakcji, co jest niezwykle istotne w przypadku osób, które nie mają pewności co do zabezpieczeń swojego komputera/smartfona lub nie są zaznajomione z kwestiami bezpieczeństwa w sieci.
1.2. Wady i zagrożenia
Niestety kupno i sprzedaż kryptowalut w stacjonarnych kantorach nie są pozbawione wad. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
- Wyższa prowizja. Wszystkie kantory stacjonarne ponoszą wyższe koszty w związku z wynajmem lokalu, zatrudnieniem obsługi itd., przez co zrozumiałym jest, że pobierają od klientów wyższą prowizję aniżeli giełdy internetowe.
- Mniejsza dostępność. Choć kryptowaluty zyskują na popularności z roku na rok i coraz szersza grupa ludzi dostrzega możliwości, jakie za sobą niosą, tak wciąż nie ma mowy o tym, by kantory oferujące zakup cyfrowych aktywów były równie powszechne co bankomaty czy tradycyjne kantory.
- Ograniczony wybór kryptowalut. Kantory stacjonarne oferują z reguły dostęp do jednej, dwóch, maksymalnie kilku największych i najpopularniejszych kryptowalut, w związku z czym – jeśli interesują nas mniej popularne i bardziej niszowe cyfrowe aktywa, będziemy zmuszeni do skorzystania z giełdy internetowej.
W kantorach stacjonarnych FlyingAtom, oprócz Bitcoina, są także dostępne Ethereum (ETH), Tether (USDT) i USD Coin (USDC) oraz inne kryptowaluty.
2. Zakup kryptowalut online – giełdy internetowe
Drugim i obecnie najbardziej popularnym sposobem na zakup kryptowalut, jest skorzystanie z usług jednej z wielu dostępnych giełd internetowych. To rozwiązanie, podobnie jak wyjście z kantorem stacjonarnym, także posiada szereg zalet i bynajmniej nie jest pozbawione wad izagrożeń.
Należy pamiętać, że rynek kryptowalut nie bez powodu często nazywany jest “finansowym dzikim zachodem”, co w połączeniu z dobrodziejstwami i przekleństwami internetu stanowi nieraz zabójcze połączenie.
2.1. Zalety
Do zalet kupowania i sprzedawania kryptowalut online za pośrednictwem giełd internetowych zaliczymy:
- Bogata oferta dostępnych kryptowalut. Giełdy internetowe oferują naprawde arcybogatą ofertę cyfrowych aktywów. Najbogatsze z nich zawierają po kilkaset różnych kryptowalut.
- Niższe prowizje i lepsze kursy. Giełdy internetowe z uwagi na swoją charakterystykę – brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem lokali – są w stanie zaoferować niższe prowizje oraz lepsze kursy danych kryptowalut.
- Szybkość transakcji. Dzięki dostępowi do swoich środków za pośrednictwem smartfona, komputera czy tabletu, korzystanie z giełd internetowych pozwala nam dokonywać niemal natychmiastowych transakcji, a co za tym idzie wykorzystywać nagłe wahania cen.
2.2. Wady i zagrożenia
Handel kryptowalutami na giełdach internetowych, podobnie jak cała nasza aktywność w sieci, narażony jest na szereg zagrożeń. Najważniejsze z nich to:
- Niewypłacalność giełd. Niewypłacalność giełd internetowych spowodowana złym zarządzaniem lub nieuczciwością właścicieli to w świecie kryptowalut temat rzeka. Dlatego niezwykle istotne jest wybranie sprawdzonych, renomowanych i bezpiecznych podmiotów oraz rozważenie natychmiastowego przesyłania zakupionych kryptowalut na własny portfel.
- Konieczność przejścia rejestracji i potwierdzenia tożsamości. Choć potwierdzenie tożsamości (KYC) nie jest konieczne na każdej istniejącej giełdzie, tak praktycznie wszystkie największe podmioty wymagają od nas zweryfikowania danych osobowych i potwierdzenia ich za pomocą ważnego paszportu/dowodu osobistego.
- Ataki hakerskie. Wszelkie transakcje internetowe obarczone są ryzykiem utraty środków w wyniku ataków hakerskich – przede wszystkim phishingu – ale hakerzy potrafią też w nielegalny sposób przejąć środki użytkowników przechowywane na giełdzie.
3. O czym warto pamiętać
Choć dane firmy, czy to giełdy internetowe, czy przedsiębiorstwa posiadające kantory stacjonarne posiadają często własne przepisy w kwestii zakupu i sprzedaży kryptowalut, tak pewne zasady są odgórnie narzucone przez organy nadzorujące i są wspólne dla wszystkich podmiotów oferujących handel kryptowalutami. Dwa warte przytoczenia w niniejszym artykule przepisy koncentrują się na:
- Podatkach – podatek od kryptowalut dla osób fizycznych wynosi w Polsce 19% przy czym trzeba pamiętać, że jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek od zysków i dopiero w momencie, w którym zamieniamy kryptowaluty na waluty fiducjarne. Dodatkowo, gotówkę zainwestowaną w kryptowaluty traktujemy jako koszt uzyskania przychodu.
- Konieczności zgłoszenia przez kantor/giełdę każdej transakcji na linii FIAT-kryptowaluta i kryptowaluta – FIAT przekraczającej 1 tys. Euro (EUR). Wszystkie transakcje kupna i sprzedaży przekraczające kwotę 1 tys. Euro “z urzędu” nie mogą być przeprowadzone anonimowo.
4. Podsumowanie
Z doświadczenia wiemy, że dla większości inwestorów kupno pierwszych kryptowalut (przeczytaj “Co to są kryptowaluty?“) to wydarzenie nieco stresujące, a przynajmniej niekomfortowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim nasz wrodzony “strach przed nowym i nieznanym”, który – choć wielokrotnie niepotrzebny – częstokroć ma swoje rozsądne uzasadnienie. W kwestii kryptowalut oliwy do ognia niepewności i strachu dolewają jeszcze obiegowe, często wyrwane z kontekstu lub przerysowane opinie, jakoby kryptowaluty były czymś w rodzaju waluty przestępczego półświatka i służyły jedynie do opłacania przestępców.
Tak czy inaczej, zakup i sprzedaż kryptowalut, choć z pozoru mogą wydawać się skomplikowane, w gruncie rzeczy wcale takie nie są i nawet osoby preferujące tradycyjne finanse, oraz osoby nie zaznajomione z technicznymi aspektami komputerów i internetu, mogą w prosty, szybki i bezpieczny sposób stać się posiadaczami cyfrowych aktywów.