Srebro – inwestycje i nie tylko

30 / 10 / 2020

Srebro, często określane mianem młodszego brata złota, jest pierwiastkiem i metalem szlachetnym o największej przewodności elektrycznej i termicznej. Poza funkcją inwestycyjną wykorzystywana jest też mocno w kilku branżach.

Srebro i jego zastosowanie w przemyśle

Używane najczęściej do produkcji biżuterii, naczyń oraz sztućców srebro znajduje szerokie zastosowanie również w przemyśle. Srebro jest niezwykle cenione ze względu na swoje właściwości, którymi są przewodniość elektryczna i termiczna, odporność na korozję, niska rezystencja, wysoka antyseptyczność oraz wysoki współczynnik odbicia światła. W elektryce srebro wykorzystuje się do produkcji wszelkiego rodzaju przewodników, przełączników, bezpieczników i styków. Srebro spotyka się również w obwodach, gdzie łączy ze sobą ścieżki układów elektronicznych. Ponadto srebro znajduje zastosowanie w silnikach, systemach zabezpieczeń, sieciach telekomunikacyjnych, komputerach, telefonach komórkowych, a nawet telewizorach. Jest ono często wykorzystywane do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego – są z niego wykonywane ścieżki na niektórych płytkach drukowanych, a klawiatury komputerowe posiadają styki wykonane ze srebra. Również w sprzęcie audio stosuje się srebro zamiast miedzi ze względu na lepsze właściwości elektryczne.

Srebro w urządzeniach i medycynie

Jedną z największych zalet srebra jest możliwość jego wykorzystania w stopach lutowniczych, które znajdują szerokie zastosowanie m.in. w urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Srebro ma również zastosowanie w tradycyjnej fotografii – w kliszy aparatu umieszcza się azotany srebra i halogenki, a tworzony przez nie obraz daje się przekształcić w fotografię. Ponadto srebro jest wykorzystywane w produkcji luster oraz teleskopów wymagających jak najwyższego odbicia współczynnika światła – sam proces pokrywania ich srebrem nazywa się srebrzeniem. Srebro może być również elementem stosowanym przy produkcji ogniw fotowoltaicznych – powłoka ze srebra zapobiega przedostawaniu się promieni słonecznych i zatrzymuje wewnętrzne ciepło, minimalizując straty wynikające z przekształcania energii światła na energię elektryczną.

Szerokie pole do zastosowania srebra można znaleźć również w medycynie, ponieważ związki srebra są toksyczne dla bakterii i wirusów, a także glonów i grzybów. Srebro pochłania tlen, dzięki czemu uniemożliwia oddychanie bakteriom, powodując ich uśmiercenie. Elementy srebra można spotkać m.in. w sprzęcie medycznym, ma opatrunkach i w maściach.

Srebro inwestycyjne – srebrne monety i sztabki srebra

Srebro posiada również wartość inwestycyjną, a jego zakup z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie na rynku znaleźć można srebro w postaci tradycyjnych monet, a także sztabek, których cena jest dużo mniejsza ze względu na niższy koszt ich wyprodukowania. Dokonując wyboru zakupu monet, należy kierować się wysoką jakością kruszcu oraz precyzją ich wykonania. Ponadto osoby zainteresowane zakupem srebra w postaci monet mają możliwość kupienia pojedynczych elementów danej kategorii. Zakup sztabek srebra to z kolei doskonała propozycja dla osób, które chcą zabezpieczyć swój kapitał a jednocześnie mieć możliwość osiągnięcia z transakcji wymiernego zysku. Ofertę na zakup srebra inwestycyjnego znajdziesz na stronie FlyingAtom.gold 

hello world!