Złote sztabki

08 / 07 / 2021

Możliwości inwestowania w złoto jest kilka. Jedni decydują się na kontrakty terminowe, inni na CFD, monety bulionowe czy biżuterię. Jednak najpopularniejszą metodą inwestowani w ten kruszec od wieków pozostaje zakup złotych sztabek.

Jakie mennice produkują najlepsze sztabki?

Mennic produkujących złote sztabki jest na rynku kilkadziesiąt. Do najbardziej znanych, wytwarzających świetnej jakości sztabki należą Johnson Matthey USA, The Perth Mint Australia, Heraeus Germany czy Rand Refinery South Africa. Zaletą kupionych sztabek w tych mennicach jest ich rozpoznawalność, którą można przełożyć na łatwiejszą odsprzedaż metalu szlachetnego w przyszłości osobom trzecim.

Dlaczego warto inwestować w sztabki?

Złote sztabki mają wiele zalet. Największą z nich jest ich cena. Są one tańsze od monet bulionowych. Wynika to z ich popularności, która jest o wiele większa niż innych form inwestowania w ten kruszec. Diler, wiedząc, że sprzedaż sztabek ma o wiele większą płynność i daje mu to wręcz pewność ich sprzedaży, zaoferuje także lepszą cenę przy odkupie.

Niektóre mennice oferują zakup sztabek w certyfikowanych opakowaniach. Posiadając jedną z nich, nie warto jej otwierać. Za w pełni zapakowane sztabki tak diler, jak i prywatny klient jest w stanie zaoferować lepszą cenę.

Jaką gramaturę sztabki wybrać?

Myśląc o złotych sztabkach, najczęściej przed naszymi oczami pojawiają się tzw. Good Delivery Bars o wadze 12,4 kg (400 uncji). Kojarzymy je z filmów, gier czy ze zdjęć reklamujących złoto. Jednak nie ma co się oszukiwać, zakup sztabki o wadze 400 uncji, jest dla większości ludzi poza zasięgiem. Dlatego warto zerknąć na te o niższej gramaturze. Ważne jest jednak by nie przesadzić. Im niższa waga, tym wyższa będzie cena za każdy gram złota, jaką nam przyjdzie zapłacić.

Przykładowo, jeżeli zakupimy sztabkę o wadze 1 uncji, zapłacimy za nią około 103% ceny rynkowej, podczas gdy zdecydujemy się na tę o wadze 1/10 uncji będzie to już około 115%!

Przed zakupem warto zastanowić się, ile złota chcemy nabyć. Przy większej ilości, można wynegocjować lepszą cenę.

Inwestycja w złoto z FlyingAtom 

Myśląc nad inwestycją w złoto polecamy przyjrzeć się ofercie naszego kantoru FlyingAtom Gold. Zakupu można dokonać poprzez sklep internetowy bądź w jednym z naszych stacjonarnych biur.

hello world!