Czym jest smart contract?

23 / 04 / 2022

Chociaż wiedza na temat smart kontraktów nie jest potrzebna, aby można było rozpocząć przygodę z kryptowalutami, to zdecydowanie warto poświęcić czas na to, aby zrozumieć przynajmniej podstawowe zagadnienia.

Smart kontrakty nazywane są również inteligentnymi kontraktami oraz inteligentnymi umowami. Ta ostatnia nazwa może być jednak myląca, ponieważ w większości przypadków smart kontrakt nie może być uznany za prawnie wiążącą umowę. Można więc przyjąć, że jest to prosty program komputerowy, który umożliwia wykonywanie transakcji bez konieczności angażowania osób trzecich. To natomiast pozwala obniżyć koszty operacyjne i wyeliminować ewentualne próby oszustwa.

28 lat smart kontraktów

Biorąc pod uwagę, że o smart kontraktach zazwyczaj można usłyszeć w kontekście kryptowalut, trudno uwierzyć, że sam koncept ma już 28 lat. Już w 1994 roku informatyk Nick Szabo przedstawił pomysł stworzenia inteligentnych kontraktów, ale dopiero 10 lat później, wraz z rozpoczęciem prac nad Ethereum, zaczęły być postrzegane jako coś przełomowego.

Przy okazji należy dodać, że wspomniany Szabo był wielokrotnie podejrzewany o stworzenie najważniejszej kryptowaluty, jednak nie ma żadnych dowodów na to, aby to właśnie on ukrywał się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Z dniem 22 grudnia 2017 r. Białoruś stała się pierwszym krajem, który wprowadził przepisy regulujące smart kontrakty.

Do czego służą smart kontrakty?

Jednym z powodów, dla których stworzono smart kontrakty, było ułatwienie zawierania umów przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka manipulacji. Specyfikacja sieci blockchain zapewnia również niezmienialność smart kontraktów, a jej transparentność sprawia, że wszyscy użytkownicy mogą zapoznać się z kodem.

Smart kontrakty można wykorzystać w wielu dziedzinach. Zaczynając od zastosowań związanych z kryptowalutami (DeFi, zdecentralizowane giełdy), przez usprawnienie procesów zarządzania, służbę zdrowia, aż po odporne na próby manipulacji systemy głosowania. 

Jaka przyszłość czeka smart kontrakty?

W przyszłości inteligentne kontrakty mogą na stałe zagościć w nowych branżach, czego dobrym przykładem jest branża nieruchomości. Strony transakcji mogłyby wówczas zrezygnować z kosztownej usługi notariusza na rzecz odpowiednio przygotowanego smart kontraktu. W takim przypadku umowa mogłaby zostać wykonana dopiero wtedy, gdy zostałby spełniony określony warunek (przelanie środków przez kupującego). Po wykonaniu umowy nie dałoby się jej w żaden sposób sfałszować, ponieważ raz stworzony kontrakt jest nieodwracalny.

Znajdź najbliższy kantor kryptowalut lub bitomat

Kantory kryptowalut znajdziesz w największych polskich miastach. Sprawdź listę biur i procedurę wymiany na stronie: https://flyingatom.com/wymiana-btc/ lub listę adresów 41 Bitomatów i ich stan gotówkowy na stronie https://flyingatom.com/bankomaty-bitcoin/.

hello world!