Jak i gdzie kupić Bitcoin za złotówki w Polsce?

28 / 02 / 2024

Jeśli jesteś początkujący/a i stawiasz swoje pierwsze samodzielne kroki w zawiłym świecie kryptowalut, poważnie rozważając zakup Bitcoina, to jesteś we właściwym miejscu!

Z  tego materiału dowiesz się, jakie są najpopularniejsze metody zakupu Bitcoina i innych kryptowalut. Poznasz też wady i zalety każdego ze sposobów. Wszystko podane w przystępny i nieskomplikowany sposób.

Na skróty:

 1. Wstęp
 2. Bitomaty, czyli “krypto bankomaty”
 3. Giełdy internetowe
 4. Kantory
 5. Podsumowanie

Wstęp

Jeśli trafiłeś/aś do tego artykułu, to stawiam orzechy przeciw dolarom, że masz mniejsze lub większe pojęcie na temat tego, czym jest i jak działa Bitcoin.

Istnieje także realne prawdopodobieństwo, że wiesz już co nieco o podstawach działania technologii blockchain i z jakiegoś powodu naszła Cię myśl by wejść w posiadanie Bitcoina, a teraz zastanawiasz się, jak i gdzie to zrobić. Do rzeczy!

Bitomaty, czyli “krypto bankomaty

Bitomaty to urządzenia przypominające tradycyjne bankomaty, które umożliwiają zakup Bitcoina za pomocą gotówki. Stanowią one wygodną opcję dla osób, które chcą szybko i bezproblemowo wejść w posiadanie Bitcoina (lub innych kryptowalut) bez konieczności rejestracji na giełdzie czy w kantorze. Oczywiście najpierw warto upewnić się, czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się bitomat.

Oto lista wszystkich bitomatów na terenie Polski wraz z godzinami otwarcia oraz instrukcją, jak kupić Bitcoina krok po kroku.

Korzystanie z bitomatu jest proste. Nawet, jeśli teraz się z nami nie zgodzisz – przyznasz nam rację po pierwszym kontakcie z bitomatem. Wystarczy wybrać opcję zakupu Bitcoina, wprowadzić kwotę, którą chcesz przeznaczyć na zakup, a następnie zeskanować kod QR swojego portfela kryptowalutowego. Po zatwierdzeniu transakcji bitomat wydrukuje paragon z kodem QR, który należy zeskanować, aby otrzymać Bitcoiny na swój portfel.

Największe zalety Bitomatów:

 • Szybkość i wygoda – transakcje realizowane są błyskawicznie i nie wymagają rejestracji ani weryfikacji tożsamości.
 • Anonimowość – zakup Bitcoina do wartości nie przekraczającej €1000 w bitomacie odbywa się anonimowo.
 • Prostota – obsługa bitomatu jest intuicyjna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Należy jednak pamiętać, że bitomaty pobierają prowizję za realizację transakcji, która zazwyczaj jest wyższa niż w przypadku innych metod zakupu Bitcoina. Dodatkowo, kurs Bitcoina w bitomacie może być mniej korzystny niż na giełdach kryptowalutowych.

Giełdy internetowe

Giełdy kryptowalutowe to platformy internetowe, które umożliwiają kupno i sprzedaż kryptowalut na czele z Bitcoinem, a niejednokrotnie także innymi aktywami, takimi jak akcje czy metale szlachetne. Działają one na podobnej zasadzie jak tradycyjne giełdy papierów wartościowych, gdzie kupujący i sprzedający składają zlecenia kupna i sprzedaży.

Giełdy, z grubsza rzecz ujmując, dzielą się na dwie główne kategorie, mianowicie giełdy scentralizowane (tzw. CEX’y) oraz giełdy zdecentralizowane (tzw. DEX’y). Istotę obu rodzajów giełd i różnice między nimi to zagadnienie na osobny artykuł lub cały szereg artykułów.

Giełdy oferują szeroki zakres funkcji i narzędzi, z których znaczna większość przeznaczona jest dla bardzo doświadczonych inwestorów i traderów. Do ich głównych zalet należą:

 • Szeroki wybór kryptowalut – giełdy oferują dostęp do szerokiego wyboru kryptowalut.
 • Narzędzia do tradingu – większość giełd udostępnia narzędzia do analizy technicznej oraz inne, np. trading boty.
 • Różnorodność zleceń – giełdy oferują różne rodzaje zleceń, co pozwala na dostosowanie strategii inwestycyjnej do indywidualnych potrzeb.
 • Niższe prowizje – giełdy pobierają prowizje za realizację transakcji, które zazwyczaj są niższe niż w przypadku innych metod zakupu Bitcoina.
 • Większa płynność – giełdy charakteryzują się dużą płynnością, co oznacza, że ​​łatwo jest kupić i sprzedać Bitcoina bez wpływu na kurs.

Choć kupując Bitcoina na giełdzie staje się on Twoją własnością zgodnie z prawem, tak fizycznie (o ile można mówić o “fizycznych” kryptowalutach) wciąż znajduje się on na portfelach należących do giełdy. Dlatego w razie np. bankructwa danego podmiotu, co w świecie kryptowalut nie jest niczym nadzwyczajnym, istnieje prawdopodobieństwo, że nasze Bitcoiny przepadną na zawsze. Tak ukuło się legendarne, choć powtarzane do znudzenia, powiedzenie “nie Twoje klucze, nie Twoje Bitcoiny”. Dlatego zalecamy trzymanie kryptowalut na własnych portfelach – dzięki temu unikniesz potencjalnego niebezpieczeństwa i zapewnisz sobie spokojniejszy, a co za tym idzie zdrowszy sen.

O ile giełdy zdecentralizowane (DEX’y) to w głównej mierze handel anonimowy, choć znacznie bardziej skomplikowany, o tyle prostsze i bezpieczniejsze w użyciu scentralizowane giełdy (CEX’y) wiążą się ze zweryfikowaniem tożsamości, a co za tym idzie potencjalnym wglądzie do naszych transakcji instytucji rządowych, np. Urzędu Skarbowego. Jeśli zależy Ci na anonimowości, zalecamy wybór innej metody.

Kantory

Kantory kryptowalutowe to stacjonarne lub internetowe punkty, w których można kupić Bitcoina za złotówki zarówno gotówką, jak i przelewem. Kantory oferują zazwyczaj wyższy kurs Bitcoina i innych kryptowalut niż bitomaty, ale pobierają również prowizję za realizację transakcji.

W przeciwieństwie do bitomatów kupno Bitcoina w kantorze stacjonarnym wiąże się z rozmową z pracownikiem kantoru, a co za tym idzie potencjalną szansą na uzyskanie odpowiedzi na dręczące nas pytania. Zwłaszcza, jeśli to nasze pierwsze zakupy cyfrowych aktywów. 

Podobnie jak w bitomacie, także w kantorze transakcje do wartości 1000 € w przebiegają anonimowo. Jeśli jednak planujesz jednorazowo kupić lub sprzedać Bitcoiny o wyższej wartości, zgodnie z obowiązującym prawem (konkretnie polityką AML – Anti-money Laundering) kantory mają obowiązek sprawdzenia tożsamości osób wykonujących transakcje o wartości przekraczającej 1000 €.

Przejdźmy do zalet kantorów:

 • Szybkość – błyskawiczna realizacja transakcji. 
 • Negocjacje kursów – podobnie jak w kantorach obsługujących waluty fiducjarne (FIAT), kursy kryptowalut podlegają negocjacjom.
 • “Na żywo” – korzystanie z kantoru stacjonarnego daje możliwość rozmowy z pracownikiem – dla osób początkujących może to stanowić nieocenioną wartość.
 • Anonimowość – podobnie jak w przypadku bitomatów do 1000 €.

Zakupy w kantorze nie są jednak pozbawione wad. Mowa przede wszystkim o ofercie dostępnych kryptowalut – na pewno nie będzie tak bogata jak w przypadku np. giełd. Kantory zwykle pobierają też nieco wyższą prowizję, a co za tym idzie nadają się raczej na “zakupy długoterminowe”. Nie sposób wyobrazić sobie, by osoba handlująca walutami codziennie (tzw. trader), kupuje i sprzedaje je w kantorze stacjonarnym…

Podsumowanie

Przed wyborem metody warto odpowiedzieć sobie na pytanie o cel zakupu Bitcoina. Czy myślimy o wieloletniej, długoterminowej inwestycji, której owoce będziemy zbierać na zasłużonej emeryturze? A może o inwestycji krótko- lub średnioterminowej? Albo planujesz rzucić wszystko i zamiast jechać w Bieszczady, rozpocząć karierę zawodowego tradera? Tak czy inaczej określenie strategii inwestycyjnej powinno wpływać na wybór metody zakupu Bitcoina, a nie na odwrót.

W internecie znajdziecie rzecz jasna miliony poradników i jeszcze więcej ekspertów, którzy powiedzą Wam, jak najlepiej kupić Bitcoina za złotówki, gdzie go przechowywać i co z nim w ogóle robić. Warto jednak pamiętać, że chodzi o nasze (często ciężko zarobione) pieniądze i to my będziemy musieli zmagać się z potencjalnymi konsekwencjami nieprzemyślanych, zbyt pochopnie podjętych decyzji.

hello world!