Mocne i słabe strony Bitcoina
Bitcoin - wirtualny pieniądz, cyfrowe złoto, rewolucja w świecie finansów? A może bańka spekulacyjna i narzędzie przestępców?
W tym artykule przyjrzymy się bliżej mocnym i słabym stronom Bitcoina. Wszystko po to, abyś po jego lekturze mógł samodzielnie ocenić, czy to dla Ciebie odpowiednia inwestycja.
Na skróty:
Wstęp
Bitcoin, niczym cyfrowy rewolucjonista, szturmem wdarł się na światowe salony finansowe - to zdanie pasowałoby na początek materiału o mocnych i słabych stronach Bitcoina… gdyby tylko było prawdziwe
Ci, którzy interesują się Bitcoinem od początku czyli od roku 2009, doskonale wiedzą, że w istocie “szturmowanie” światowych salonów finansowych przez Bitcoina przypominało raczej mozolną wspinaczkę.
Z jednej strony kusząca wizja zdecentralizowanej waluty, z drugiej strony liczne kontrowersje i pytania o przyszłość tej kryptowaluty. Czy Bitcoin to złoty interes, czy może bańka spekulacyjna? Czytaj nasz materiał i zdecyduj sam!
Mocne strony Bitcoina
- Mam dla Pana i Pani dobrą i złą wiadomość. Od której zacząć?
- Od dobrej.
- W takim razie do rzeczy!
- Ograniczona podaż
Bitcoin nie bez powodu nazywany jest często “cyfrowym złotem”. Jego ilość jest ściśle limitowana (do 21 milionów). Dzięki temu jest odporny na inflację co czyni go naprawdę wyjątkowym. Zapomnij o drukowaniu bilionów dolarów bez pokrycia i osłabieniu wartości tych już istniejących…
- Decentralizacja i przejrzystość
Żaden bank, rząd ani jakakolwiek instytucja nie ma władzy nad Bitcoinem. Transakcje są jawne i dostępne dla każdego. To tak, jakby cały świat mógł obserwować przepływ gotówki w wielkim, szklanym bankomacie.
Co więcej, decentralizacja Bitcoina sprawia, że nie można go “wyłączyć” - jest całkowicie odporny na potencjalne manipulacje emitenta.
- Anonimowość
W przeciwieństwie do tradycyjnych płatności, Bitcoin zapewnia większą prywatność. Możesz kupować i sprzedawać bez ujawniania swoich danych osobowych.
Możesz się teraz słusznie zastanawiać, że skoro wszystkie transakcje Bitcoinem są jawne, to co to ma wspólnego z anonimowością? Transakcje w sieci Bitcoin są jawne i rejestrowane w publicznym blockchainie, co zapewnia przejrzystość. Jednocześnie adresy Bitcoin nie są powiązane z danymi osobowymi użytkowników, co gwarantuje anonimowość. W kontekście anonimowości, warto przyglądać się nadchodzącym regulacjom MiCA (ang. Markets in Crypto Assets), których celem jest “zapewnienie ochrony inwestorów przed manipulacjami i oszustwami”, a które w istocie mogą zagrozić obecnej anonimowości Bitcoina.
- Globalny dostęp
Bitcoin jest dostępny dla każdego na całym świecie (każdego, kto posiada dostęp do swojego portfela). Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, o ile masz dostęp do internetu (choć znane są także przypadki użytkowania BTC bez dostępu do sieci), możesz korzystać z dobrodziejstw Bitcoina.
Ma to nieocenione znaczenie zwłaszcza dla milionów ludzi zamieszkujących kraje, w których bankowość internetowa praktycznie nie istnieje (tzw. sektora unbanked).
Słabe strony Bitcoina
Takie są już (stety lub niestety) zasady działania tego świata, że nic nie może być doskonałe i wolne od wad. Nie inaczej jest w przypadku Bitcoina. Oto najsłabsze strony “króla kryptowalut”.
- Złożoność
Dla początkujących użytkowników Bitcoin może być skomplikowany. Portfele, klucze prywatne, seedy, masa nowych, skomplikowanych terminów… to wszystko może być odpychające. I nawet jeśli to tylko wrażenie, a sama istota Bitcoina jest prosta do pojęcia, stanowi to przyczynę, dla której wiele osób po prostu “odbije się” od tematu. Dlatego dość istotne jest zrozumienie podstaw działania technologii blockchain, do czego serdecznie zachęcamy!
- Ryzyko cyberataków
Bitcoin jest cyfrową walutą, a co za tym idzie, narażony jest na ataki hakerów. Dlatego tak ważna jest świadomość i edukacja w kwestii bezpiecznego zakupu Bitcoina oraz sposobów jego przechowywania.
Warto wiedzieć, że choć internet pełen jest wiadomości i historii o wykradzionych Bitcoinach, tak podjęcie profilaktycznych i wystarczających środków bezpieczeństwa, które pozwolą nam nie stać się głównymi bohaterami tychże historii, to zadanie niewymagające nadzwyczajnych umiejętności lub wiedzy technicznej.
- Wahania kursów
W tej kwestii Bitcoin to prawdziwy rollercoaster. Jego wartość może drastycznie wzrastać lub spadać w ciągu jednej doby. Emocje temu towarzyszące nie są czymś, co polecilibyśmy większości ludzi… zwłaszcza tych zainteresowanych bardziej stabilnymi, przewidywalnymi i odpornymi inwestycjami.
Kwestie niejednoznaczne
Nie sposób jednoznacznie przyporządkować niektórych cech Bitcoina do jednej lub drugiej grupy. To, co dla jednego jest plusem, w opinii innego może stanowić mankament. Poniżej kilka spornych kwestii, które w zależności od danego spojrzenia, a może od punktu siedzenia, wymieniane są zarówno po stronie wad, jak i zalet.
- Szybkość transakcji
Zazwyczaj transakcje Bitcoinem przebiegają błyskawicznie. Niestety zdarza się i nie jest to bynajmniej zjawisko marginalne, że przesłanie Bitcoina zajmuje nieco więcej czasu, np. 30 minut lub godzinę. I o ile nie stanowi to kłopotu gdy przesyłamy prezent urodzinowy bratankowi na drugim końcu świata, o tyle mogłoby być problematyczne, jeśli planujemy zapłacić Bitcoinem za kawę w Żabce.
- Zużycie energii / zły wpływ na środowisko
Obsługa sieci Bitcoina wymaga sporych nakładów energetycznych. Wielu ekspertów wymienia zużycie energii w największych mankamentach Bitcoina, wszystko zależy jednak od tego, jakiej energii będziemy używać. Zużycie energii przez Bitcoina to jednak niezwykle złożony temat na całkiem inny materiał.
Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć o potencjale energetycznym koparek Bitcoina - znane są sytuacje, w których zostaje on np. wykorzystany do ogrzewania i hodowli roślin.
- Pranie brudnych pieniędzy
Ten kulawy argument został już wielokrotnie obalany. O ile ciężko uwierzyć w to, by Bitcoin nigdy, przenigdy nie służył do niecnych celów, o tyle pranie brudnych pieniędzy za pomocą Bitcoina stanowi skrajny margines całości.
By nie być gołosłownym, szacuje się, że transakcje powiązane z grupami przestępczymi i będące w istocie praniem brudnych pieniędzy, nie stanowią nawet 0,5% wszystkich transakcji w sieci Bitcoin.
Podsumowanie
Bitcoin to rewolucyjna technologia o ogromnym potencjale. Z jednej strony oferuje szereg zalet, takich jak decentralizacja, przejrzystość i niskie opłaty. Z drugiej strony wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jak np. zmienność kursu, skomplikowanie i brak regulacji.
Choć jego początki sięgają 2009 roku, Bitcoin to wciąż względnie młoda technologia, ale jego potencjał jest ogromny. Wraz z rosnącą edukacją, świadomością i zaangażowaniem instytucji finansowych, Bitcoin może stać się ważnym elementem globalnego systemu finansowego.
Decyzja o inwestowaniu w Bitcoina powinna być podjęta z rozwagą i świadomością zarówno potencjalnych korzyści, jak i ryzyka. Zachęcamy do edukacji, edukacji i jeszcze raz edukacji.